• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Zeybekci: TMO nohut alımına 1-2 gün içinde başlayacak
Zeybekci: TMO nohut alımına 1-2 gün içinde başlayacak

Zeybekci: TMO nohut alımına 1-2 gün içinde başlayacak

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, nohut üretiminde bereket yaşandığını, çiftçilerin ziyan görmemesi için Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) 1-2 gün içinde nohut alımına başlayacağını bildirdi.

Zeybekci, Denizli’de gazetecilere yaptığı açıklamada, AK Parti hükümetleri için tarımsal üretimin son radde mühim olduğunu, son 15 yılda tarımsal gayrisafi hasılada Türkiye’nin dünyada ilk 10’a girdiğini söyledi.

Nitelikli tarımsal üretimin artmasıyla dışsatım trendinin de yukarı doğru seyrettiğini anlatım eden Zeybekci, “Tarım ürünleri ihracatında 20 milyar doları aşan bir trend izliyoruz. öbür taraftan da üreticilerimizin mesut olması, dünya standartlarında mahsul ortaya koyması ve aynı zamanda mağduriyete uğramaması için en üst düzeyde çaba gösteriyoruz.” dedi.

Zeybekci, ziraat üreticilerinin memnuniyetini en üst seviyeye çıkartmak için vakit vakit piyasaya müdahale ettiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Yurt dışından gelen haksız rekabete karşı içerideki tarımsal üretimimizi korumak için bu bizim en etkin kullandığımız yöntemlerden biri. Diğeri de TMO veya öbür ilgili kuruluşların mahsul alımı yöntemiyle piyasaya müdahalesi ve böylelikle fiyatların istenilen seviyenin altına düşmemesi. İkinci yöntemimiz, TMO ile öbür kuruluş ve kuruluşların yaptıkları destekleme alımları veya minimum eder uygulamalarının yanında, Türkiye’nin dezavantajlı olduğu bazı stratejik ürünlerin üretilmesi.”

– “TMO 1-2 gün içinde nohut alımına başlayacak”

Türk çiftçisini korumak amacıyla hayata geçirdikleri uygulamalara işaret eden Zeybekci, bu sene nohut üretiminin rekor seviyelere ulaştığını, üreticilerin ziyan etmemesi için TMO’yu piyasaya sokma kararı aldıklarını dile getirdi.

Zeybekci, şunları kaydetti:

“Bu sene yağışların ve mevsimsel verimliliğin iyi olması sebebiyle Türkiye’nin geçen yılki nohut üretimi 470 bin ton iken bu sene üretimin 550 bin ton civarında olacağını tahmin ediyoruz. Bu bereket ya da diğer etkilerle fiyatların şu anda çiftçimizin istemediği, onları zor durumda bırakan noktalara indiğini görüyoruz. Piyasanın şu anda 2,5 lira civarında oluştuğuna tanık olduk. Bunun üzerine Gıda, Ziraat ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile yaptığımız konuşmalarda, iş birliği içinde TMO’nun piyasaya girerek belirlenecek taban fiyattan nohut alımı hususunda mutabık kaldık. Çiftçimizin ‘Evet bu fiyatta ben ziyan etmem ve seneye de ekerim.’ diyeceği fiyatla ofisimiz nohut alımına 1-2 gün içinde başlayacak. Türkiye’deki bütün nohut üreticilerimize, çiftçilerimize bu konuda müjdeli haberi vermek istedik. Yani devlet çalışıyor. Milletin menfaati laf konusu olduğunda sabahlara kadar çalışılıyor.”

 

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir