• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Zeybekci: Moody’s’in Türk bankalarına yönelik kararı ‘suç üstü yakalanmak’
Zeybekci: Moody's'in Türk bankalarına yönelik kararı 'suç üstü yakalanmak'

Zeybekci: Moody’s’in Türk bankalarına yönelik kararı ‘suç üstü yakalanmak’

Türk Sahipli Koster Filosunun Yenilenmesi Projesi’nde imzalar atıldı.

Türk Sahipli Koster Filosunun Yenilenmesi Projesi için Başbakan Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Iktisat Bakanı Nihat Zeybekci ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılmıyla İstanbul WOW Otel’de imza töreni gerçekleştirildi.

Törende konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Koster Filosunun Yenilenmesi Projesi’nin; yerli ve ulusal sanayi hedeflerinin fazla mühim halkalarından biri olduğunu belirterek, “Bu proje; ülkemiz için stratejik öneme sahip olan, ulusal menfaatlerimizle doğrudan ilgili bir proje. Koster Yenilenme Çalışmamız; 2023 yılı ve sonrasında, Türk deniz ticaret filosunu çağdaş ve teknolojik üstünlüğe sahip gemilerle donatmaya odaklandı. Deniz ticareti ve limanlarımız; ülkemiz hariç ticaretinin can damarlarıdır.” diye konuştu.

Ülke hariç ticaretinin fazla aka bir bölümünün deniz yolu ile gerçekleştirildiğini aktaran Özlü, “Denizlerimiz, limanlarımız ve gemilerimiz; sadece mallarımızı, yüklerimizi, ürünlerimizi değil; 81 milyon vatandaşımızın geleceğini taşımaktadır. Ülkemiz, siyah taşımacılığında bir köprü olduğu kadar, deniz ticaretinin de ana rotalarında yer almaktadır.” yorumunu yaptı.

Özlü, Karadeniz ve Akdeniz havzasında deniz taşımacılığı için kullanılan yaklaşık bin 900 tane koster gemisi bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Akdeniz ve Karadeniz’i deniz taşımacılığında Türk Gölü haline getirmek ve gemi inşa sanayimizi geliştirmek için koster filomuzu yenilemek istiyoruz. Ayrıca; bir koster gemisinin ekonomik ömrünün, yaklaşık 20 sene olduğu göz önüne alındığında, koster filomuzun oldukça ihtiyar olduğu gerçeği ile de surat yüze geliyoruz. Deniz ticaretimizi güçlendirmek için, liman arkası bölgeleri de güçlendiriyoruz. Yüksek teknoloji alanlarında, yerli ve yabancı yatırımları çekebilmek ve küresel bir zor olabilmek hedefiyle, MEGA sanayi bölgeleri kuruyoruz.”

Bunun en yakın örneklerinden birinin Filyos Projesi olduğunu kaydeden Özlü, Filyos Sanayi Bölgesi’nin; büyüyen, gelişen, kuvvetli ve aka Türkiye’nin sembol eserlerinden biri olacağını söyledi.

Bugün imzalanacak olan proje kapsamında; Koster Denizcilik Anonim Şirketini kurduklarına işaret eden Özlü, “Bu şirkete; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, yüzde 49 pay ile ortak oluyoruz.” dedi.

Özlü, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yüzlerce sene boyunca; Çaka Bey’in, Umur Bey’in, Piri Reis’in, Barbaros Hayrettin’in; kadırgalarla fethettiği denizlerde, inşallah bundan sonra, yerli ve ulusal kosterlerimizle yerimizi alacağız ve şanlı bayrağımızı dünyaya dalgalandıracağız. İhracatta ve ithalatta kendi yükümüzü, kendi gemilerimiz ile taşıyacağız.”

– “Moody’s’in Türk bankalarına yönelik kararı ‘suç üstü yakalanmak”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Moody’s’in Türk bankalarına yönelik kararında iki menfi gerekçeyi öne sürdüğünü, bunlardan birinin “bankaların karlarının düştüğü”, diğerinin ise “geri dönmeyen kredi oranlarının arttığı” şeklinde olduğunu anlattı.

Bunlardan ilkinin gerçeği yansıtmadığına işaret eden Zeybekci, Türk bankalarının bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre karlılık oranlarının arttığını anımsattı.

Zeybekci, Moody’s’in Türk bankalarına yönelik kararının “suç üstü yakalanmak” olduğunu belirterek, Türk bankacılık sektörünün verdiği kredilerde takibe düşme oranlarının artmadığını da söyledi.

Zeybekci, şunları kaydetti:

“Geçen sene dünya iktisat uzmanları tarafından takdirle takip edilen Kredi Garanti Fonu vasıtasıyla vermiş olduğumuz 200 milyar TL’nin üzerindeki kredinin takibe düşme oranı, dikkati çekecek rekor bir iyiliktedir, yüzde 0,9. öbür rakamları da, buradaki iş dünyası temsilcilerinin öbür ülkelerde nasıl bizde nasıl, öbür ülkelere nasıl bir muamele var, bize nasıl bir kasıt var onu görmesi için paylaşayım. Takibe düşen kredilerin yekün kredilere oranı, Türkiye’de yüzde 2,9. Son radde pozitif, iyi. Bize en yakın Polonya yüzde 4,1, İspanya yüzde 5,6, Rusya yüzde 9,5, Portekiz yüzde 11,8, Bulgaristan yüzde 13,2, İrlanda yüzde 13,6, İtalya yüzde 17,3, Yunanistan yüzde 36,3.”

Takibe düşen kredilerin ulusal gelire oranının Türkiye’de yüzde 1,5 olduğunu, bu oranda Türkiye’yi en yakından yüzde 5,3 ile Hollanda’nın takip ettiğini ve bu oranın İspanya’da yüzde 10,1, Portekiz’de yüzde 15,6’ya ulaştığını bildiren Zeybekci, “Bunlar, hakikaten ibretle takip edilmesi gereken rakamlardır. Bu, bizim birlik ve beraberliğimiz için ne radde mühim bir dönemden geçtiğimizin göstergesidir. Allah’ın izniyle hükümetimiz sürdürülebilir, öngörülebilir, dengeli, enflasyonla mücadeleden vazgeçmeden büyüme sürecini önümüzdeki dönemde de atacağımız adımlarla devam ettirecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Projede emeği geçenlere teşekkür eden Zeybekci, Bakanlığının, Proje Bazlı Yatırım Teşvik Kanunu ile cari açığa sebep olan öbür alanlarda olduğu gibi bu alandaki projelere de destek vereceğini anlatım etti.

– “Sektör, uluslararası boyutu nedeniyle krizden etkilendi”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise denizcilik sektörünün uluslarası bir sektör olması nedeniyle uluslararası krizlerden en fazla etkilenen sektör olduğunu belirterek, “2008 dünyadaki krizler bizim diğer alanlarda memleket olarak krizden etkilenmememizi sağlamakla beraber bu sektör etkilendi. Uluslararası boyutu nedeniyle etkilendi.” dedi.

Arslan, sektörün yine canlanması, yine kalkınması, koster filosunun yine Karadeniz’i ve Akdeniz’i Türk gölü haline getirebilmesi adına Başbakan Yıldırım’ın bakanlık dönemi de iç olmak üzere projeye verdiği önemin şahitlerinden olduğunu söyledi.

Bu çalışmanın hem sektörün hem de koster filosunun yenilenmesi için aynı zamanda tershanelerin yine tam kapasiteyle iş yapabilmesini sağlayacağını belirten Arslan, koster filosunun yenilenmesi adına yapılan çalışmaları anlattı.

Arslan, projeyi, gerek armatörlük sektörü gerek tersanecilik sektörü olarak fazla önemsediklerini anlatım etti.

– “Hedefimiz; piyasa ihtiyaçlarına göre en az 100 gemi inşa etmek”

Törende İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası (İMEAK DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran da hedeflerinin piyasa ihtiyaçlarına göre en az 100 gemi inşa etmek olduğunu belirterek, “Bu sayede yepyeni bir iş hacmi ve 30 binin üzerinde aileye istihdam sağlayacağız. Sürdürülebilir bir modelle devletin katkısını misliyle art ödeyeceğiz. Güncellenen tasarımlarla bu yapıyı bölgenin en aka gemi operatörlerinden biri haline getireceğiz. Gemi inşa sanayisinde yerli katkı oranını artırmak için projemizi devamlı geliştireceğiz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başbakan Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Iktisat Bakanı Zeybekci, KOSDER Kurucu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Çakır ile İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Kıran projeye imza attı.

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir