• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / YSK/Güven: Erdoğan’ın salt çoğunluğu aldığı anlaşılmaktadır
YSK/Güven: Erdoğan'ın salt çoğunluğu aldığı anlaşılmaktadır

YSK/Güven: Erdoğan’ın salt çoğunluğu aldığı anlaşılmaktadır

üksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, cumhurbaşkanı seçimine ilişkin kati olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oyların salt çoğunluğunu aldığını bildirdi.

Güven, Kurul’da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nin sonuçlandığını söyledi.

Seçimde seçmen sayısının 56 milyon 322 bin 632, sandık kurulu sayısının 180 bin 65, mahpushane sandık sayısının 493, mahpushane seçmen sayısının 84 bin 924, gümrük sandık sayısının 81, vatan dışı seçmen sayısının 3 milyon 47 bin 323 olduğunu belirten Güven, vatan dışı temsilciliklerde 1 milyon 357 bin 676, gümrüklerde 167 bin 990 olmak üzere vatan dışında yekün 1 milyon 525 bin 666 seçmenin oy kullandığını, vatan dışı oy kullanma oranının yüzde 50,11 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Yurt dışı seçmen kütüğünde kayıtlı seçmenlerin kullandığı oyların daha evvel getirilerek güvenli şekilde saklandığını anlatım eden Güven, bu oyların bugün vatan içi seçmenlerin kullandığı oylarla beraber aka oranda sayıldığını kaydetti.

Güven, vatan içinde oy verme işlemlerinin takibi ve bu oyların sayımının 7 benlik sandık kurullarınca yapıldığını, kurulda halk görevlisi bir reis ve bir memur aza ile 5 siyasi partili üyenin vazife yaptığını anımsattı.

Sayım ve döküm işlemleri sonucu sandık kurullarınca tutulan sandık netice tutanaklarının, ilçe seçim kurullarına teslim edildiğini ve bu sonuçların siyasi parti temsilcilerinin gözetiminde sisteme girildiğini anlatan Güven, “Oyların girilmesi sırasında sandık kurullarınca tutulan yaş imzalı sayım döküm cetvelleri ve sandık netice tutanakları da resim formatında taranarak sisteme yüklenmektedir. Sisteme girilen sonuçlar ve resim formatlı sayım döküm cetvelleri, sandık netice tutanakları YSK’ye geldiği anda eş zamanlı olarak seçime katılan siyasi partilerle paylaşılmaktadır.” diye konuştu.

Güven, sonuçların ilanıyla beraber yaş imzalı tutanakların 2014 yılından bu yana Kurulun internet sitesinde vatandaşların incelemesine açıldığını söyledi. Sayım döküm cetveli ve sandık netice tutanaklarının üzerindeki karekodu gösteren Güven, karekod aracılığıyla sonuçların kendilerine geldiği anda bütün siyasi partilerle eş zamanlı paylaşıldığını bildirdi.

YSK Başkanı Güven, “Böyle bir taranarak yapılan işlem dünyada ilk ve tektir. Bu da seçim güvenliği açısından fazla önemlidir. 2014 yılından bugüne kadar bunların değiştirildiği yolunda bize herhangi bir itiraz gelmemiştir.” dedi.

YSK’nin, çoğunluğu siyasi partili üyelerden oluşan sandık kurullarıyla ilçe seçim kurullarından gelen sandık netice tutanaklarını alt alta koyarak toplamak suretiyle seçim sonuçlarını açıkladığını anlatan Güven, şöyle konuştu:

“Sistemimizden sonuçların yaklaşık 97,7’si şu an itibarıyla alınmıştır. Henüz sisteme girmeyen oy sayıları neticeyi etkilememektedir. Bu sonuçlara göre, sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun 4. maddesi gereğince geçerli oyların salt çoğunluğunu aldığı anlaşılmaktadır. Kati olmayan sonuçlara göre yüzde 10’luk barajı geçen ve geçmiş sayılan partiler AK Parti, CHP, HDP, İYİ Parti, MHP ve Saadet Partisi olarak belirlendi.”

Sadi Güven, sandık netice tutanaklarının taranıp sisteme alınması nedeniyle SEÇSİS vatandaş portalının geçici olarak durdurulduğunu, seçimlerin kesinleşmesinden sonra bütün vatandaşların incelemesine açılacağını bildirdi.

Seçimde vazife yapan herkese teşekkür eden Güven, seçimin ülkeye hayırlı olmasını diledi.

– Kati sonuçlar 29 Haziran’da duyuru edilecek

YSK’nin seçim takvimine göre, sandık kurullarının kararları ve tutanaklarına karşı 25 Haziran saat 17.00’ye kadar itirazda bulunulabilecek. Bu itirazlar aynı gün ilçe seçim kurullarınca saat 23.59’a kadar karara bağlanacak.

İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı il seçim kuruluna 26 Haziran salı saat 17.00’ye kadar itiraz edilebilecek. İl seçim kurulları bu itirazlarla ilgili aynı gün saat 23.59’a kadar karar verecek.

İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı ise 27 Haziran Çarşamba günü saat 17.00’ye kadar YSK’ye itirazda bulunulabilecek. YSK bu itirazları 28 Haziran Perşembe günü karara bağlayacak.

YSK, kati seçim sonuçlarını 29 Haziran Cuma günü duyuru edecek.

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir