• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Yıldırım: Önümüzdeki hafta yeni hükümet açıklanmış olur
Yıldırım: Önümüzdeki hafta yeni hükümet açıklanmış olur

Yıldırım: Önümüzdeki hafta yeni hükümet açıklanmış olur

Başbakan Yıldırım Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 25. Genel Kurulu’nda konuşuyor.

İhracat ve eğitimle ilgili konulara değinen Binali Yıldırım, yeni hükümetin önümüzdeki hafta açıklanacağını belirterek yarın yeni başkanını seçecek TİM seçimleriyle ilgili de “siz dükkanı devrediyorsunuz” biz dükkanı kapattık dedi.

Başbakan Yıldırım’ın sözlerinden mühim satır başları şöyle:

Mutlak üstünlüğümüz yok ama mukayeseli üstünlüğümüz var, Türkiye’nin geleceği gençleridir. Havacılıkta aka bir ara aldık. Serbestleşme ile bu mesafeyi aldık. Türkiye havacılıkta bir marka oldu.

Biz bir bütünüz, beraber Türkiye’yiz. Biz 1 ünite yatırım yapıyoruz, siz 9 ünite yapıyorsunuz. Özel sektörün yatırımı devletin 9 katına çıktı. 2003’te bu 4 katıydı.

Kalkınmanın kaldıracı hususi sektör. Bizim işimiz önünüzü açmak, engelleri kaldırmak. Bizim işimizi güvenlik, hak ve denetlemek. Her işi yapacak birikim var, altyapı var, olanak var. 

Teknolojik yoğun işlere daha çok olduğu işlere daha çok teşvik, daha çok destek vereceğiz. Katma değerde ayrım oluşturan alanlarla aradaki farkı kapatabiliriz.

Bölgesel farklılıkları ortadan kaldıracak bildiğimiz teşviklerimiz devam edecek. Altyapı kalkınma açığını kapattık. Bugün her ilimiz ihracatı öğrendi, dışsatım yapmayan ilimiz kalmadı ama yetmez ihracatımızın artış hızını yükseltmemiz lazım. İhracatçı sayımız 70 bini aştı. Yeterli görmüyoruz, 120 binin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.

Seçim bitti artık geçim dönemi. Yeni hükümet, önümüzdeki haftasonu açıklanmış olur. 8 ya da 9’unda 2023 hedeflerimize bizi taşıyacak olan hükümet açıklanmış olacak.

Can ve mal güvenliği teminat altına alınmayan bir ülkede dışsatım ve iktisat bir mana anlatım etmez.


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir