• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Yabancı yatırım kuruluşları TCMB’den ne bekliyor?
Yabancı yatırım kuruluşları TCMB'den ne bekliyor?

Yabancı yatırım kuruluşları TCMB’den ne bekliyor?

ABD merkezli yatırım bankaları J.P. Morgan ve Morgan Stanley, Perşembe günkü TCMB toplantısından kaç baz puan ürem artış kararı çıkabileceğine dair beklentilerini açıkladı.

J.P. Morgan: 50 baz puan artış bekliyoruz

J.P. Morgan,yaptığı açıklamada “Fiyatlama dinamiklerindeki katı kötüleşme, kredibilite sorununun ve piyasa volatilitesinin devam etmesi TCMB üzerinde nakit politikasının sıkılaşmasına dair baskı oluşturuyor” açıklamasını yaptı.

ABD’li yatırım bankası “Perşembe günkü TCMB toplantısından 100 baz puan ürem artışı beklediğimizi ancak 50 baz puanlık artışın bizi şaşırtmayacağını dün belirtmiştik. Bugünkü TMCB açıklaması göz önünde bulundurulduğunda, 1 haftalık repo faizinin 50 baz paun artışla  seviyesine ulaşacağı kanaatindeyiz” ifadelerini kullandı.

 

J.P. Morgan’dan 100 baz puan artış için 2 senaryo

 J.P. Morgan, ürem artışı senaryosuna 2 alternatif tahminleri daha olduğunu belirerek şunları vurguladı:

” İlk olarak, TCMB’nin politik belirsizliğİ çözmesi bekleniyor ve Haziran’da 100 baz puan artış ihtimali hala var. İkinci olarak seçimlerden sonra TCMB’nin politik baskıyla mücadele etmek için, seçim öncesinde olası olduğu kadar sıkılaşma uygulaması. Böyle bir durumda Perşembe günkü toplantıdan 100 baz puan artış kararı çıkacaktır”

Morgan Stanley: 75 baz puan artış bekliyoruz

Morgan Stanley ise, eder ve finansal istikrara ilişkin endişelerin yüksek kalmasıyla, TCMB’nin “korumacı” tarafta kalmayı isteyerek, politikada sıkılaşmaya gitmek için 7 Haziran’daki toplantıda 75 baz puan ürem artışı beklediği açıkladı.

Morgan Stanley’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:
“Geçen acil vaziyet toplantısından sonra bile devame den eder ve finansal istikrardaki bozulma nedeniyle, 7 Haziran’daki toplantıda 75 baz puan, 2018’in 4. çeyreğinde ise 75 baz puan ürem artışı daha bekliyoruz. Yaptığımız enflasyon hesaplarına dayanarak 4. çeyrekte faizlerin % 18 olmasını bekliyoruz”

 

 

 


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir