• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Yabancı ekonomistler TCMB’nin faiz kararını değerlendirdi
Yabancı ekonomistler TCMB'nin faiz kararını değerlendirdi

Yabancı ekonomistler TCMB’nin faiz kararını değerlendirdi

Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) siyaset faizini 125 baz puan artırarak yüzde 17,75’e çıkarmasının TL’ye daha sağlam destek sağlayacak kuvvetli şahin bir sinyal olduğunu belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), siyaset faizi olan bir hafta vadeli repo ihale ürem oranının yüzde 16,50’den yüzde 17,75’e yükseltilmesine karar verdi.

TCMB’den ürem oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, PPK’nın, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplandığı bildirildi.

Duyuruda, son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyette dengelenme eğilimine işaret ederek, “Dış talep gücünü korurken iç talep daha ılımlı seyretmektedir. Enflasyondaki yükselişte temelde maliyet yönlü gelişmeler etkili olmaktadır. Bununla birlikte, eder artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir kalite gösterdiği dikkati çekmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Konuya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) siyaset faizini 125 baz puan artırarak yüzde 17,75’e çıkarmasının TL’ye daha sağlam destek sağlayacak kuvvetli şahin bir sinyal olduğunu belirtti.

Matys, bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında siyaset faizinin 125 baz puan artırılmasının beklentilerinin üzerinde olduğunu anlatım etti.

“24 Haziran seçimlerinden sonra yüksek enflasyon ve cari açığa değinmenin Türkiye için hayati derecede ehemmiyet taşıyor”

Bugünkü toplantının Merkez Bankasının paha kaybeden TL’den kaynaklanan enflasyon baskılarını önlemeye sağlam bir bağlılık göstererek kredibilitesini art kazanma konusunda mühim bir fırsat olduğunu savunduklarını aktaran Matys, 24 Haziran seçimlerinden sonra yüksek enflasyon ve cari açığa değinmenin Türkiye için hayati derecede ehemmiyet taşıdığını dile getirdi.

Berenberg Ekonomisti Wolf-Fabian Hungerland da TCMB’nin ürem artışına gitmesinin iyi bir havadis, bilgi, salık olduğunu belirtti. Hungerland, kararın etkileri için beklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

 


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir