• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Üretim yatırımlarına proje bazlı devlet yardımı
Üretim yatırımlarına proje bazlı devlet yardımı

Üretim yatırımlarına proje bazlı devlet yardımı

Karbon elyaf ve ara ürünlerinin üretimine, direkt soğutmalı slab döküm ve sıcak haddeleme yöntemi ile alüminyum yassı mamul üretimine ve savunma sanayine yönelik çeşitli sistemler ve araçlarının üretim tesislerine proje bazlı devlet desteği verilecek.

Bakanlar Kurulunun, “Yatırımlara Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin” kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna göre, Dowaksa İleri Kompozit Malzemeler Sanayi Limited Şirketi tarafından Yalova’da yapılacak yekün 2 milyar 233 milyon 200 bin lira sabit yatırım tutarlı karbon elyaf ve ara ürünlerinin üretimine, ürem ve/veya kar payı desteği 330 milyon lirayı aşmamak üzere kredi kullanım tarihinden itibaren azami 10 sene olarak belirlendi.

Karar kapsamında Dowaksa İleri Kompozit Malzemeler Sanayi Limited Şirketi’ne, üreteceği mahsul için verilecek enerji tüketim harcamaları desteği 657 milyon lirayı aşamayacak. Ayrıca, karbon elyaf ve ara ürünlerinin üretimine azami 25 milyon lira nitelikli personel desteği sağlanacak.

Assan Alüminyum Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından Sakarya’da yapılacak yekün 3 milyar 715 milyon 558 bin liralı sabit yatırım tutarlı direkt soğutmalı slab döküm ve sıcak haddeleme yöntemi ile alüminyum yassı mamul üretimine yönelik entegre üretim tesisine (tesis için lüzumlu olan liman yatırımı dahil), ürem ve/veya kar payı desteği 780 milyon lirayı aşmamak üzere kredi kullanım tarihinden itibaren azami 10 sene olarak belirlendi. Söz konusu şirkete verilecek enerji desteği ise 580 milyon lirayı aşmayacak. Ayrıca, ilgili projeye azami150 milyon lira nitelikli personel desteği sağlanacak.

BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketince Sakarya ve İzmir’de yapılacak yekün 440 milyon liralı sabit yatırım tutarlı savunma sanayine yönelik çeşitli sistemler ve araçlar (tekerlekli çeşitli zırhlı araçlar, insanlı/insansız silah sistemleri, komuta denetim sistemleri vb.) üretim tesisine, sağlanacak ürem ve/veya kar payı desteği 103 milyon lirayı aşmamak üzere kredi kullanım tarihinden itibaren azami 10 sene olarak belirlendi. Proje kapsamında şirkete azami 80 milyon lira nitelikli personel desteği sağlanırken, verilecek enerji desteği 10 milyon lirayı geçemeyecek.

Aynı şirket tarafından Sakarya’da yapılacak yekün 1 milyar 24 milyon lira sabit yatırım tutarlı savunma sanayine yönelik çeşitli sistemler ve araçlar (paletli çeşitli zırhlı araçlar, yüksek enerjili lazer silahı, insansız siyah araçları vb.) üretim tesisine, verilecek ürem ve/veya kar payı desteği 200 milyon lirayı, sağlanacak enerji desteği ise 30 milyon lirayı aşamayacak. Sağlanacak nitelikli personel desteği ise 135 milyon lira olacak.

İlgili projelere sağlanacak enerji destekleri, işletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 sene süreyle verilecek ve işletmelerin yekün enerji tüketim bedelinin yüzde 50’sini geçmeyecek.

Buna göre, projeler için sağlanan nitelikli personel desteği, her bir nitelikli personel için asgari ücretin aylık brüt tutarının yirmi katını geçmemek üzere 5 sene süreyle uygulanacak.

Söz konusu üretim tesislerine, KDV istisnası ve iadesi, gümrük vergisi muafiyeti, kurumlar vergisi indirimi, 10 sene süreyle gelir vergisi stopajı desteği, azami tutar sınırı olmaksızın 10 sene süreyle sigorta primi işveren hissesi desteği de sağlanacak.

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir