• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Türkiye’nin yeni ekonomi yönetimi belli oldu
Türkiye'nin yeni ekonomi yönetimi belli oldu

Türkiye’nin yeni ekonomi yönetimi belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yürürlüğe girmesinin ardından Bakanlar Kurulu’nu açıkladı. Erdoğan’ın açıkladığı listede iktisat ile ilgili bakanlar da belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ulaştırma Bakanı Cahit Turan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Turizm Bakanı da Mehmet Ersoy oldu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin ardından yeni sistemin ilk Bakanlar Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması ile belli oldu.  Bakanlar Kurulu’nda iktisat ile ilgili bakanlıklara atanan isimler şöyle:

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

21 Şubat 1978’de İstanbul’da doğan Berat Albayrak, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünü bitirdi. New York Pace Üniversitesi Lubin School of Business’ta yüksek lisansını tamamladı.

Finans ve Bankacılık alanındaki doktorasını “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı” üzerine yaptı.

Bankacılık ve finans alanında ihtisas sahibi olan Albayrak, yüksek lisans eğitiminin bitmesiyle beraber Türkiye’ye döndü ve doktora eğitimini de enerji kaynaklarının finanmanı üzerine aldı.

Özel sektörde üst düzey yöneticilik görevleri üstlenen Albayrak, basın kuruluşlarında ve muhtelif sivil cemiyet kuruluşlarında vazife yaptı. Marmara Üniversitesinde Bankacılık ve Finansman alanında dersler verdi. AK PARTİ Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi olarak vazife aldı. 64 ve 65. Hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak vazife aldı.

Bakanlığı döneminde yerli ve ulusal enerji kaynakları konusunda fazla mühim adımlar atılırken, yel ve güneş enerjisine de aka yatırımlar yapıldı. Petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri yaygınlaştırıldı, yerli kömürden elektrik üretimini en üst seviyeye çıkarıldı.

Akkuyu’da kurulacak olan nükleer enerji santralinin temeli de Albayrak’ın bakanlığı döneminde atıldı.

Albayrak, evli ve 3 çocuk babasıdır.


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir