• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / “Türkiye enflasyonu göz ardı ediyor, TCMB hedefinin ne olduğunu açıklamalı”
"Türkiye enflasyonu göz ardı ediyor, TCMB hedefinin ne olduğunu açıklamalı"

“Türkiye enflasyonu göz ardı ediyor, TCMB hedefinin ne olduğunu açıklamalı”

Cribstone Kurucusu ve Gelişen Ülkeler Stratejisti Mike Harris Bloomberg HT’deki Akıllı Nakit programında Açıl Sezen’e misafir oldu. Harris seçimlerin atlatılmasının ardından piyasaların da hoşuna gidecek bir siyaset değişikliği olması gerektiğini, bu yapılmazsa piyasanın yeniden Türkiye’yi katı biçimde cezalandırabileceğini söyledi

Harris “seçimin erkene alınması iyi oldu yoksa biz sürdürülemeyen politikalarla vakit kaybedecektik. Şimdi bunun arkada kalması iyi oldu. Artık piyasaların da seveceği siyaset değişiklikleri olması gerekir, şayet bu yapılmazsa piyasa yeniden Türkiye’yi cezalandırabilir” dedi.

Bu değişikliklerin en önemlisinin OHAL’in kaldırılması olacağını belirten Harris “Bunun yanında ben TCMB’nin ‘enflasyon hedefimiz yüzde 7 ve politikayı da enflasyonun bu seviyenin altında kalması için uygulayacağız’ demesini beklerim. Türkiye daima enflasyonu göz ardı ediyor ve nakit birimindeki hareketlere göre piayasayı belirliyor. şayet bunu yaparsa en aka ekonomik kriz başına gelebilir. TCMB gerçekten hedefinin ne olduğunu açıklamalı ve buna uyacak şekilde davranmalı” dedi.

Erdoğan’ın kuvvetli ekonomistleri iş başına getirmesi ve işlerini yapma imkanı vermesinin, MB’yi özgürleştiren politikalar uygulanmasının piyasa açısından iyi olacağını söyledi.


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir