• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Turizmde “1,5 milyon yatak” hedefi
Turizmde "1,5 milyon yatak" hedefi

Turizmde “1,5 milyon yatak” hedefi

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) İkinci Başkanı Hasan Erdem, Türkiye’de turizm işletme ve yatırım belgeli tesislerdeki döşek kapasitesinin bir milyon 200 bine yaklaştığını belirterek, “İleride altyapısı uygun olan bu ülkede 1,5 milyona da çıkabilir döşek kapasitesi. Bunun için de ülkemizi daha iyi tanıtmamız, daha fazla çalışmamız gerekir.” dedi.

Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TÜRSAB olarak turizmde bu sene koydukları hedeflere yavaş yavaş yaklaştıklarını, bunun sevincini yaşadıklarını söyledi.

Geçen yıla oranla bu sene daha başarılı ve verimli sezon geçirdiklerini anlatım eden Erdem, “İlk 5 aylık döneme bakıldığında Türk turizminde bir ilki yaşadığımızı görüyoruz. İlk 5 aylık dilimde ilk kere 11 milyon 500 bin turist ülkemizi ziyaret etmiş. Bu da zirveyi yakaladığımız bir dönemdir. Bu da ne kadar mesut olduğumuzu ve geleceğe nazar açısından umutlu olduğumuzu gösteren bir rakamdır.” diye konuştu.

Hedef 35 milyon turist

Erdem, bu sene 35 milyon turist sayısına ulaşmayı hedeflediklerini dile getirerek, “Belki bu sayı 40 milyona çıkabilir. 30 milyar dolar gelir bekliyoruz. Bunun için de tesislerimiz, döşek kapasitemiz, altyapımız uygun çünkü biz turizm sektöründe nereden nereye geldiğimiz fazla iyi biliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Merhum cumhurbaşkanlarından Turgut Özal’ın 1983’te başlattığı turizm hamlesi öncesinde Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısının sadece 500 bin olduğunu hatırlatan Erdem, şunları kaydetti:

“Bu rakam bir milyona çıktı. Biz, 500 bin-bir milyon rakamlarından bugünlere geldik. Rahmetli Turgut Özal’ın başlatmış olduğu turizm sektöründeki fazla olumlu, teşvik edici, destekleyici hamleler Türk turizmine fazla mühim ivme kazandırmıştır. Son 15-16 yıldan beri de turizm sektörüyle ilgili altyapı çalışmaları güçlendirilmiştir. Hava meydanlarımız, ulaşım araçlarımız, bu konuda fazla aka yatırımlar yapılmıştır ve Türkiye ulaşılabilir bir memleket haline gelmiştir.”

Türkiye’de oda ve döşek sayıları

Erdem, Türk turizminde gözle görülür ilerleme kaydedilirken her gün yeni ve güzel tesislerin de ülkeye kazandırıldığını anlattı.

Türk turizminin döşek kapasitesinin her geçen sene daha da yükseldiğine işaret eden Erdem, 2017 sonu itibarıyla Türkiye’nin 3 bin 771 turizm işletme belgeli tesise sahip olduğunu, bu tesislerde 446 bin 228 oda ve 935 bin 286 döşek kapasitesi bulunduğu bilgisini verdi.

Erdem, bunun yanı dizi Türkiye’de turizm yatırım belgeli bin 51 tesis bulunduğunu, bu tesislerin de 122 bin 228 oda ve 263 bin 33 döşek kapasitesine sahip olduğunu belirtti.

İşletme ve yatırım belgeli tesisleri bir arada incelediklerinde Türkiye’nin şu an turizmde 4 bin 822 tesise ulaştığını anlatan Erdem, bu tesislerde 568 bin 456 oda, 1 milyon 198 bin 319 yatağın yer aldığını kaydetti.

“Şu an Türkiye’de 2007 yılından 2017 yılına baktığımız vakit işletme belgeli tesislerde döşek kapasitemiz yüzde 100 artmıştır.” diyen Erdem, şu bilgileri paylaştı:

“İşletme belgeli tesislerimizde 2007 yılında 532 bin olan döşek kapasitemiz bugün itibarıyla 935 bin rakamına ulaşmıştır yani bir milyon rakamını yakalamış durumdayız. Bu, aka bir rakam. Turizm işletme ve yatırım belgeli tesisleri topladığımızda döşek kapasitemiz 1 milyon 200 bine yaklaşıyor. İleride altyapısı uygun olan bu ülkede 1,5 milyona da çıkabilir döşek kapasitesi. Bunun için de ülkemizi daha iyi tanıtmamız, daha fazla çalışmamız gerekir.”


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir