• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Trump yeni göçmen kararnamesini imzaladı
Trump yeni göçmen kararnamesini imzaladı

Trump yeni göçmen kararnamesini imzaladı

ABD’ye kanun dışı giren göçmen ailelerin çocuklarının ellerinden alınmasıyla ortaya çıkan görüntülerin ardından Trump yeni kararnameyi imzaladı.

ABD’ye kanun dışı giren göçmenlerle ilgili kriz büyürken, Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan sorunun çözümüne yönelik bir kanun tasarısının yarın oylamaya sunulacağını bildirmişti.

ABD’de Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Ryan, bir öbek vekil ile beraber ABD Kongresi’nde konuya ilişkin bir basın açıklaması düzenledi.

ABD’ye kanun dışı giren göçmen ailelerin çocuklarının ellerinden alınmasıyla ortaya çıkan görüntülerin herkesi rahatsız ettiğini anlatan Ryan, sorunun en kısa sürede çözülmesi için Kongrenin üzerine düşeni yapacağını söyledi.

– “Aileleri bir arada tutacağız”

Ryan, “Ailelerin bölünmesi gerektiğini düşünmüyoruz. Göçmenlik yasalarımızı savunurken, bir yandan da aileleri bir arada tutacak adımları atacağız.” değerlendirmesini yaptı.

Yarın Temsilciler Meclisine istikbal bir kanun tasarısıyla ailelerin bölünmemesini sağlamak yönünde bir adım atmaya çalışacaklarını belirten Ryan, girişimin yasaya dönüşeceğine inandığını anlatım etti.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, göçmen yasalarının değiştirilememesi konusunda bir kez daha Demokratları suçladı.

– Trump, Demokratları suçladı

Donald Trump, “Bu Demokratların suçudur. Bize, düzgün bir göçmen yasası yapmak için lüzumlu sayıda oyu vermeyecekler. Onlar sınırların aleni olmasını istiyor ki bu da korkunç suçları doğuruyor. Cumhuriyetçiler emniyet istiyor. Ben de bu arada bazı şeyler üzerinde çalışıyorum.” ifadelerini kullandı.

Dün ABD Kongresi’ni ziyaret ederek her iki partinin önde gelen isimleriyle görüşen Trump’ın bugün Beyaz Saray’da tekrar parti liderleriyle bir araya gelmesi bekleniyor.

Çoğunluğu Latin Amerika ülkelerinden gelip ABD’ye kanun dışı olarak girerken sınırda yakalanan ebeveynlerinden alınan çocukların kaldığı Teksas’taki tesislerden biri geçen hafta sonu ilk kez görüntülenmişti. Amerikan kamuoyunda katı tartışmalara sebep olan tesisler, bilhassa ailelerinden ayrılan çocukların dramını gözler önüne sermişti.

Teksas eyaletinin güneyinde yer saha tesislerden birine giren kameralar, yüzlerce insanın ıslak ve cinsiyetlerine göre tel örgüden yapılmış ayrı “kafesler” içinde tutulduğunu tespit etmişti.

ABD İç Emniyet Bakanlığı yetkilileri “yasa dışı olarak ülkeye girmeye çalışan göçmenlerin yargı sürecinde çocuklarından ayrılmalarının yasal bir zorunluluk olduğuna” dikkat çekmişti. Yetkililer, çocukların ebeveynleri gibi yargılanmadığını, bu süreçte onlardan ayrı değerlendirildiğini, birçok çocuğun da iddia ettikleri ebeveynleriyle aralarında ispat edilebilir bir bağ bulunmadığını savunuyor.

– 2 bin çocuk tutuluyor

Beyaz Saray’da önceki gün düzenlenen basın brifinginde gündemi değerlendiren ABD İç Emniyet Bakanı Kirstjen Nielsen, nisan-mayıs aylarında ABD’ye kanun dışı olarak getirilen yaklaşık 2 bin çocuğun laf konusu tesislerde tutulduğunu açıklamıştı. Nielsen, basına yansıyan görüntülerin aksine bu çocuklara iyi bakıldığını, sıhhat durumlarının yerinde olduğunu öne sürerek şartları müsait olanların iltica başvurusunda bulunabileceğini dile getirmişti.

Trump ise ülkeye gelen kanun dışı göçmenler konusunda “ABD, bir göçmen kampı olmayacak, mülteci toplama tesisi de olmayacak. Avrupa’da ve öbür yerlerde neler olduğuna bir bakın; bunun ABD’ye de olmasına ruhsat veremeyiz, en azından benim gözetimimde.” şeklinde konuşmuştu.

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir