• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Trump Londra’da protestoyla karşılandı
Trump Londra'da protestoyla karşılandı

Trump Londra’da protestoyla karşılandı

ABD Başkanı Donald Trump’ın İngiltere’yi ziyareti, başşehir Londra’da protesto edildi.

İngiltere’deki harp karşıtı öbek “Savaşı Durdurun Koalisyonu (Stop the War Coalition)” tarafından organize edilen gösteri kapsamında Londra’daki katılımcılar iş çıkışında Trump’ın bu geceyi geçireceği ABD’nin Londra Büyükelçiliği rezidansı önünde toplandı.

Regent’s Park’ın içindeki “Winfield House” adlı rezidansın emniyet sebebiyle İngiliz emniyet güçlerince tel örgüye alınmasıyla protestocular rezidansa yaklaşamadığından dolayı, varlıklarını Trump’a hissettirmek için yanlarında getirdikleri muhtelif aletlerle gürültü yaptı.

“Trump’a karşı hep birlikte, o gelirken gürültü yapalım” başlıklı gösteride katılımcılar ellerinde “Trump, burada istenmiyorsun”, “Trump buradan defol ve evine git” ve “Trump ile Muhafazakarlara (iktidar partisi) karşı yürüyün”, “Özel münasebet mi? Sadece ‘hayır’ deyin” yazılı pankartlar tutarken, “Açık ve bağırarak söyleyin, Trump burada istenmiyor” ile “Trump evine dön” şeklinde sloganlar attı.

Katılımcılar, Trump’a yönelik tepkilerini, gürültü yapmalarına imkan veren bisiklet zili, çocuk oyuncağı, korna, tencere, davul, flüt, düdük gibi gereçleri kullanarak ortaya koydu.

Gösterideki konuşmalarda, Trump’ın izlediği politikalar eleştirilirken, İngiltere Başbakanı Theresa May ile Kraliçe 2. Elizabeth’in ABD lideri ile görüşmelerini iptal etmeleri çağrısı yapıldı.

Eylem sırasında rezidansın bahçesine Trump’ın helikopterinin indiğinin görülmesiyle protestocular, tel örgüye giderek, tepkilerini yoğunlaştırdı.

ABD Başkanının İngiltere ve İskoçya’yı kapsayan 4 günlük ziyareti sırasında muhtelif noktalarda geniş katılımlı protestoların, ziyaret sona erene kadar devam etmesi öngörülüyor.

– Oxfordshire’da onuruna aş verilecek

Trump’ın programı bu akşam Oxfordshire’daki Blenheim Sarayı’nda Başbakan May tarafından onuruna verilecek yemekle başlayacak. İş dünyasının temsilcilerinin ağırlıklı olacağı ve 100 davetlinin amade bulunacağı aş öncesinde, askeri bir merasim düzenlenecek.

Trump yemekteyken bir öbek eylemci de sarayın önünde protesto gösterisi gerçekleştirecek.

Yemeğin ardından Londra’ya dönecek olan Trump, geceyi ABD Büyükelçisinin Londra’da Regent’s Park’taki ikametgahında geçirecek. İkametgah, Londra’da Merkez Camisi’nin de yakınında yer alıyor.

– Yarın Başbakan May ve Kraliçe 2. Elizabeth ile görüşecek

ABD Başkanının cuma günkü programı Başbakan May ile adı açıklanmayan bir askeri tesisi ziyaretle başlayacak. İngiltere ve ABD’nin askeri iş birliğinin ürünü teknolojilerin kullanılacağı bir gösteriyi izleyecek iki lider, daha sonra May’in Londra dışındaki resmi ikametgahı Chequers’da çalışma yemeğinde bir araya gelecek. Liderlerin görüşmenin ardından ortak basın toplantısı yapması öngörülüyor.

Öğleden sonra Windsor kentine geçecek Trump, burada İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ile görüşecek. Görüşmede Kraliçe’nin torunları Prens William ile Harry’nin de eşleri ile amade bulunabileceği belirtiliyor.

Trump’ın aynı akşam eşi Melanie Trump ile İskoçya’ya gitmesi bekleniyor. Hafta sonunu İskoçya’da geçirecek çiftin, burada Trump’a ait golf tesislerini ziyaret etmesi öngörülüyor. 

Trump’ın İngiltere programı içinde yer almamakla beraber pazartesi günü Dışişleri Bakanlığı görevinden istifa eden Boris Johnson ile de bir araya gelebileceği anlatım ediliyor. Johnson, seçim süreci boyunca destek verdiği Trump’ı öven açıklamalarıyla da sık sık gündeme gelmişti.

– 4 binden fazla polis görevlendirildi

Theresa May ziyaret öncesinde yaptığı yazılı açıklamada, iki ülkenin “özel ilişkisine” dikkati çekerek, “Bizim ABD ile hususi ilişkimizden daha kuvvetli bir ittifak bulunmuyor ve istikbal yıllarda da olmayacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Donald Trump’ın ziyareti esnasında İngiliz polisi de emniyet önlemlerini üst düzeye çıkardı.

Trump’ın ziyareti için 4 binden fazla polis görevlendirilirken, ziyaretin kapsayacağı kentlere yakın bölgelerde de izinler askıya alındı. İngiliz polisi ziyaret sırasında silahlı birimlerini, terörle mücadele ekiplerini ve köpekli polisleri de seferber edecek.

Trump’ın onuruna bugün verilecek aş sırasında Blenheim Sarayı önünde başlayacak gösterilerin ABD Büyükelçisinin ikametgahı önünde akşam geç saatlere kadar sürmesi bekleniyor.

Cuma günü de Trump başta Londra olmak üzere fazla sayıda kentte düzenlenecek gösterilerle protesto edilecek. Londra’da gerçekleşecek gösterinin fazla sayıda STK’nin desteğiyle geniş katılımlı olması bekleniyor. Trump, cuma ve cumartesi günleri de İskoçya’nın Glasgow ve Edinburgh kentlerinde protesto edilecek.

Trump’a tek destek gösterisi ise cumartesi günü aşırı sağcı gruplar tarafından Londra’daki ABD Büyükelçiliği önünde düzenlenecek. Gösteriye katılacak gruplar arasında Trump’ın İslam karşıtı videolarını sosyal medya hesabından paylaştığı Britain First (Önce Britanya) de yer alacak. 

– Krize dönüşen ziyaret

İngiltere Başbakanı May, geçen sene ocak ayında gerçekleştirdiği ABD ziyareti sırasında Trump’a, Kraliçe 2. Elizabeth’in resmi davetini iletmiş ve çağrı kabul edilmişti. Trump’a yapılan çağrı İngiltere’de kamuoyunun aka tepkisini çekmiş, ziyaretin iptali için fazla sayıda gösteri düzenlenmişti.

Ziyaretin iptali için 2 milyona yakın imzayla parlamentoya dilekçe sunulurken, muhtemel bir ziyaret sırasında Parlamento Başkanı John Bercow da milletvekillerine hitap etmesi için Trump’ı çağrı etmeyeceğini açıklamıştı.

Trump’ın geçen yaz gerçekleşmesi öngörülen ziyareti, tepkiler üzerine belirsiz tarihe ertelenmişti. Ocak ayında ABD’nin Londra’daki yeni büyükelçilik binasının açılış törenine katılması planlanan Trump, bu programı son anda iptal etmişti.

Donald Trump’a karşı ülkede biriken tepki, 2017 yılı boyunca giderek artarken, bunda Trump’ın geçen sene İngiltere’nin aşırı sağcı örgütü Britain First’ün İslam karşıtı videolarını Twitter hesabından paylaşması da etkili olmuştu. Trump’ın paylaşımlarına, kamuoyunun yanı dizi Başbakan May de yaptığı açıklamayla tepki göstermişti.

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir