• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Trump federal hükümeti kapatmakla tehdit etti
Trump federal hükümeti kapatmakla tehdit etti

Trump federal hükümeti kapatmakla tehdit etti

ABD Başkanı Donald Trump, Kongre’nin Meksika sınırına örülmesini istediği duvarı finanse eden bir bütçeyi onaylamaması durumunda federal hükümetin kapanacağını belirterek, “Eğer ülkede yıllarca süren tartışmalara karşın hudut güvenliğini sağlayamazsak, hükümeti kapanmaktan hiç çekinmem” dedi.

ABD’ye resmi ziyarette bulunan İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’yi Beyaz Saray’da ağırlayan Trump, görüşmelerinin ardından konuğuyla birlikte ortak basın toplantısı düzenledi.

Trump, gazetecilerden gelen sorular üzerine Kongre’nin Meksika sınırına örülmeye başlanan duvar için lüzumlu finansmanı içeren bütçeyi geçirmemesi durumunda federal hükümetin kapanacağına yönelik tehditlerini yineleyerek, “Eğer ülkede yıllarca süren tartışmalara karşın hudut güvenliğini sağlayamazsak, hükümeti kapanmaktan hiç çekinmem” ifadesini kullanan Trump, duvar finansmanı için 25 milyar doların al çizgisi olup olmadığı sorusuna, “Benim, Obama’nın bilakis al çizgilerim yok.” yanıtını verdi.

Trump’ın bu açıklaması, hafta sonu sosyal medya üzerinden yaptığı eş paylaşımların ardından geldi.

Kongre’deki Demokratları hedef saha Trump, “Demokratlar duvar da iç hudut güvenliği için oy vermezlerse, hükümeti kapatmaya amade olurum. Yeşil kart çekilişi, yakala-serbest bırak uygulaması iptal edilmeli ve nihayetinde liyakata dayalı göçmenlik sistemine geçmeliyiz. Ülkemize mükemmel insanların gelmesine gereksinim duyuyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

– Federal hükümetin “kapanması” ne demek?

Amerikan kanunlarına göre, Kongre 1 Ekim’de başlayıp, 30 Eylül’de sona eren mali sene için kalıcı bütçeyi onaylayamazsa geçici bütçelerle aranın kapatılması gerekiyor.
Geçici bütçenin de onaylanamadığı dönemlerde harcama yetkisini kaybeden federal hükümet kapanıyor.

Bu durum, yaklaşık 320 milyonu aşkın kişiye hizmet veren federal hükümetin hayati hizmetler dışındaki bütün faaliyetlerini durdurması anlamına geliyor. Bu süreçte, hayati olmayan halk çalışanları mecburi izne çıkarılırken, ABD ordusu, CIA, FBI ve NSA gibi istihbarat kurumları, halk hastanelerinde çalışan hekim ve hemşireler, havaalanları ve hapishanelerdeki emniyet görevlileri gibi halk çalışanları görevlerine devam ediyor.

“Hayati” personel kategorisinde yer saha bu çalışanlar, kapanma dönemlerindeki maaşlarını genellikle Kongre yeni bir bütçe geçirene kadar alamıyor.
Ülkede “hayati olmayan” hizmetler için çalışanların sayısı yaklaşık 850 binken, “hayati” personel sayısının 2 milyon civarında olduğu belirtiliyor.

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir