• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Borsa / Temettü Nedir? Nasıl Alınır?
tmt

Temettü Nedir? Nasıl Alınır?

Borsada hisse senedi piyasasında yeni yatırımcılar tarafından merak edilen konulardan bir tanesi “temettü” yani “kar payı” nın ne olduğunu ya da en çok sorulan temettü almak için hisse senedi ne zaman alınmalı” sorusunun cevabını bu yazımızda nasıl alındığını ve neye göre alındığını anlatacağız.

TEMETTÜ NEDİR?

Temettü yani kar payı, şirket ortaklarının ya da yatırımcısının  bir dönem içerisinde şirket tarafından yapılan kar dan hakkını nakit ya da hisse senedi olarak almasıdır. Şirket ortaklarının şirket üzerinde olan paylarına göre belirlenir. Her ortak hisse payı kadar temettü yani kar payı almaktadır.

PEKİ TEMETTÜ YANİ KAR PAYI NASIL ALINIR?

Öncelikle temettü yani kar payı dağıtacak şirkete ortak olmanız gerekir yani o şirkette hisse senedinizin olması gerekir. Sahip olduğunuz hisse senedi sayesinde şirketin temettü / kar payı ödeme gününde bu hakka sahip oluyorsunuz. Temettü/kar payından yararlanmak için şirketin hisse senedini bir gün önce dahil almanız yeterli, yapmanız gereken başka herhangi bir şey yok. Ödeme günü otomatik olarak temetttünüz yatırım yaptığınız hesabınıza gelecektir.

ŞİRKET NEDEN TEMETTÜ DAĞITIR ve TEMETTÜ MİKTARINI NEYE GÖRE BELİRLİYOR?

Şirketin ödediği temettü, yıllık olarak yaptığı net dönem karından vergi ve giderleri düşerek kalan miktarı yüzde 20’den az olmamak kaydı ile yatırımcısına yani hissedarlarına dağıtır.

Temettü genel de yalnızca nakit ya da yalnızca hisse senedi olarak dağıtılır. Fakat bazı şirketler tarafından belli oranlarda hem nakit hem hisse senedi olarakta dağıtıldığı görülebilir.

 

 

Gelen Aramalararçelik temettü 2017 nasıl alinir, temeddü dağıtımı nasıl oluyor, temettü nedir

Yazar admin

Check Also

bh

Borsada Hacim Nedir?

Borsada Hacim Nedir? Borsada hacim dneilen birim alış ve satışların toplamına denir. İşlem hacmi, menkul …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir