• BIST1000 %
 • DOLAR %
 • EURO %
 • STERLIN 0.00%
 • ALTIN (gr)0,00 %
 • ALTIN (ons) 0.00%
 • PETROL %
Ana sayfa / Teknik Analiz / Teknik Analiz Nedir?
ta

Teknik Analiz Nedir?

Finansal piyasalarda doğru zaman da kısa sürede en iyi sonucu elde etmek için kullanılan teknikdir.  Teknik analiz yapmak bize doğru zamanı yakalama konusunda yardımcı olacak olan yöntemdir. Piyasalarda bir pozsiyon açıktan sonra kısa vade de kazanabiliyorsak bu bize doğru zamanda pozisyon açtığımızı gösterir bu bir başarıdır. Bu pozisyonda alım yapılacak zamanı bildiğiniz kadar satış yapacağınız zamanıda iyi bilmeniz gerek. Bu sebeple bize bu konuda yardımcı olacak olan unsur “teknik analiz” dir.. Teknik analiz yanı sıra jeopolitik gelişmeler ve yatırım yapılan ensturman ile ilgili olumlu/olumsuz haberler ile desteklemek gerekir.

 • Yatırım yapmadan önce öncelikle yatırım sürenizi belirlemeniz gerekir,
 • Günlük al/sat mı yapıyorsunuz? O zaman gün içerisinde oluşan en ufak fiyat hareketlerini dikaktle takip etmeniz gerekir,
 • Günlük işlem pozisyonu açıyoriseniz, grafiklerinizi 5 dakikalık, 20 dakikalık, 60 dakikalık, 2 saatlik ve günlük grafiklerini sürekli takip ederek ne durumda olduğunu görmeniz gerekmektedir.

Uzun vadeci ya da yükselirse çıkarım bekleyecek vaktim çok diyorsanız onun için dahi bir zaman aralığı ve grafik düzeni vardır.

Ünlü borsacı ‘Warren Buffet uzun vadede alıp kazanmış’ diyerek 3yıl, 5yıl beklerim ama para kazanırım derseniz, yanılabilirsiniz. Çünki alış yaptığınız fiyat ne vaad ediyor? pahalıdan alma ihtimaliniz olabilir mi? Yatırım yaparken en önemli şey alırken kazanmaktır.

Örnek vermek gerekirse, 2000 yılında ülkemizde olan bir kriz sebebi ile ekonominin gerilemesi ile birlikte BIST 100 endeksinden bir hisse alıp kenara attıysanız hisseniz ancak 4.5 yıl hatta 5 yıl sonra aldığınız maliyet noktanıza gelmiştir. Yani kısacası 4.5-5 yıl bekleyip kar edemedeğinizde uzun vadeli yatırım demek yanlış olacaktır.

ya da

bir örnek daha, 2003 yılı ortalarında hisse senedine yatırım yapan birinin 1.5 yıl sonunda yüzde 100 para kazanmış olduğunu görmekteyiz.

“Peki biz en iyi zamanlamayı nasıl yapabiliriz?” diye sorduğumuzda, Teknik Analiz bu sorunun cevabını verebilecek en iyi yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Teknik Analiz

Önceki tarihlerde oluşmuş fiyat haretlerinin gelecek tarihte oluşabileceği varsayımı üzerine çalışan bir durumdur teknik analiz.

Teknik Analiz Nedir?

Piyasalarda oluşan rakamsal dalgalanmalar tarafından oluşan çizgilerin oluşturduğu görüntüye “formasyon” denir ve son durum ile gelecek tarihe yönelik trend belirleme aracı demek yanlış olmaz.

Teknik analiz sadece fiyatların dikkate alındığı bir yöntemdir. Günlük işleyen rakamsal hareketliliklerin alış-satış, hacim

Finansal piyasalarda fiyatlarda ya da işlem miktarında meydana gelen değişmelerin grafiklerin oluşturduğu şekillerle (formasyonlar) açıklanması ve trendlerin son durumu ile geleceğe yönelik trend belirleme aracıdır, diyebiliriz.

Teknik Analiz, yalnızca fiyat hareketlerinin dikkate alındığı bir analiz yöntemidir. İşlem pozisyonu açarken “jeopolitik durum ve yatırım enstrumanı ile ilgili beklentinin ne olduğu da önemlidir.”

Dow Teorisi

Wall Street Journal’ın ilk editörü olan Charles Dow’un düşünceleri modern Teknik Analiz temellidir. Bu düşüncelerin temelinde 3 ana fikir yatmaktadır:

 • Fiyatlar piyasadaki güçlerin kapsamlı bir yansımasıdır. Verilen herhangi bir zamandaki tüm piyasa bilgileri ve piyasadaki güçler fiyatlara yansır.
 • Trendlerin geri dönüşünü tespit etme odaklı bir yöntem olduğu için, bir pozisyona giriş zamanını saptamak Teknik Analizle çok daha kolaydır.
 • Fiyat hareketleri zaman içinde kendini tekrarlar.
Gelen AramalarBORSA EGİTİM

Yazar admin

Check Also

brss

Borsada Destek ve Direnç Nedir ?

Borsa ya da diğer yatırı mensturmanları ile uğraşan bütün yatırımcılar duymuştur destek ve direnç noktaları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir