• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Yatırım Makaleleri / Stoploss Nedir (Zarar Kes)? Nasıl Belirlenir…
stpl

Stoploss Nedir (Zarar Kes)? Nasıl Belirlenir…

Stoploss Nedir (Zarar Kes)? Nasıl Belirlenir…

Para kazanmak için yatırım yaparız fakat bazı beklenmedik jeopolitik ya da şirketsel olumsuz durumlarda kar dan zarar ederek ya da açık pozisyondan para kazanmadan zarar etmek gerekir. Bu durum sizi daha fazla zarar etmekten korur. Stoploss zarar kes yapmak tamamen yatırımcıya bağlı bir durum dur. Piyasaları net olarak bilemeyeceğimiz için şu şekilde yaparsak az zarar ederiz yada şöyle bi yol izlersek hiç zarar etmeyiz şeklinde yorum yapmak yanlış olur. Borsada ya da diğer yatırım türevlerinde yatırım  yapar iken özellikle kısa vade de kar ve zarar ın kardeş olduğunu unutmamak gerekir. Jeopolitik bir kriz anında savaş, iç karışıklık v.s ya da şirketsel zarar açıklama durumu, şirket üst düzey yetkilisi göz altına alınma benzeri beklenmedik durumlarda kar dan zarar etme yada hiç para kazanamadan zararına çıkmak gerekiyor. Bazı yatırımcılar böyle durumlar da pozisyonlarını kapamadan eğer o an olan durumun düzeleceğini düşünüyor ise belirlediği rakam da maliyet düşürmek için tekrar alım yapıyor. Bu tamamen yatırımcının risk alma durumuna göre değişmektedir.

Stopploss, zarar kes için bazı yöntemler belirlenebilir. Onlardan bazıları;

* Fiyatsal stop belirlenebilir. Örneğin hisse senedi alım yaptınız ve beklenmedik olaylar gelişiyor jeopolitik/şirketsel.. ve bu olayların kısa vade de şirkete olumusuz yansıyacağını düşünüyorsunuz alım yaptığınızda kendinize göre ne kadar zarar a katlanabilir siniz.. bunu belirlemeniz gerek.. “30.000tl lik alıyorsunuz varsayalım ve 1.000tl zarar olursa stoploss, zarar kes oluyorum” gibi..

* Yüzde oranına göre stop olabilirsiniz. Aldığınız hisse senedinden aldığınız fiyatdan belirleyeceğiniz yüzde oranına göre stoploss, zarar kes olabilirsiniz. Örneğin, %5 zarar eder isem stoploss, zarar kes yapıcam gibi.

* Bir önceki günün kapanış fiyatına göre belirleyebilirsiniz. Bir önceki gün kapattığı en düşük fiyatın altına kapatır ise stoploss, zarar kes oluyorum gibi. Örneğin. 1,28 ile kapattı.. ertesi gün 1,32 ile açtı.. O gün 1,28 altı olur ise satıyorum gibi.

Bu yöntemler tamamen sizin risk kabullenme durumunuza ve yatırım yaptığınız yatırım aracının etki/tepki ye verdiği fiyatlama ve düzeltme sine bağlı. Açık olan pozisyonunuzdan hiç para kazanmadan çıkmak zordur. Özellikle yatırım miktarınız yüksek ise.. Bu yüzden stoploss, zarar kes alışkanlık edinmek daha büyük zarar lardan kurtulmak için can simidi olabilir.

Bu konu şu şekilde örneklenebilir.. 100.000tl araba aldınız, o yıl 2.500tl kasko yaptırdınız. Kasko yenileme tarihi geldiğinde kaza yapmadı iseniz geçen yıl boş yere kasko yaptırdım demezsiniz. Bu şekilde düşünebilirsiniz 🙂

Stoploss, zarar kes yapmak ile olumsuz havalarda maliyet düşürmek.. yatırımcı bu ikisi arasında kalır genelde. Bu tamamen sizin risk kabullenme durumunuza bağlı ..Bu konuda doğru hareket etmek sizin tecrübeniz ile sabittir. Bu olay daha öncede olmuştu şu kadar zaman sonra düzelmişti gibi….

 

Gelen Aramalarborsada zarardan kurtulma, borsada zararkes

Yazar admin

Check Also

hissesenedi

3 Adımda Hisse Senedi Piyasası

Bu yazımızda ilk defa borsa, hisse senedi piyasasına yatırım yapacak yatırımcılar için hızlıca ne yapmaları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir