• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Soros vakfı Macaristan’dan taşınıyor
Soros vakfı Macaristan'dan taşınıyor

Soros vakfı Macaristan’dan taşınıyor

Macar asıllı Amerikalı iş adamı George Soros tarafından kurulan ve 1984 yılından beri Macaristan’da etkinlik gösteren Açık Cemiyet Vakfı Berlin’e taşınma kararı aldı.

Açık Cemiyet Vakfı tarafından yapılan açıklamada, Macaristan’daki “baskıcı” siyasi ve hukuki ortamdan ötürü Almanya’nın başkenti Berlin’e taşınma kararı alındığı bildirildi.

Macaristan’da sivil cemiyet kuruluşlarının faaliyetlerinin kısıtlandığı vurgusu yapılan açıklamada, Vakıf Başkanı Patrick Gaspard’ın “Macar hükümeti siyasi kazanımlar uğruna Avrupa Birliği (AB) tarihinde eşi benzeri görülmemiş taktiklerle faaliyetlerimizi karalıyor, bize iftira atıyor ve bizi yanlış tanıtıyor. ‘Soros’u durdur’ isimli kanun tasarısı da eş bir adım. Macaristan’daki faaliyetlerimizin ve iş arkadaşlarımızın güvenliğini artık garanti edemeyeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

Macar hükümetinin son iki yılda Vakfı ve ortaklarını karalamak için 100 milyon avrodan çok nakit harcadığı öne sürülen açıklamada ayrıca Açık Cemiyet Vakfının Macaristan’da sivil cemiyet kuruluşlarını, sanatı, kültürü, basın özgürlüğünü ve şeffaflığı desteklemeye devam edeceği anlatım edildi.

“Soros’u durdur” kanunu

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, 14 Mayıs’ya yaptığı açıklamada, “Soros’u durdur” yasasının, 8 Nisan’da düzenlenen ve hükümet partisi Macar Yurttaş Birliğinin (Fidesz) mecliste 3’te 2’lik çoğunluğu sağladığı umumi seçimlerin en mühim konularından birisi olduğunu ve Macarların bu kanunun onaylanması için oy verdiğini öne sürmüş ve kanun tasarısının yeni hükümetin kurulmasının derhal ardından Meclis’e getirileceğini söylemişti.

Tasarıya göre, sığınmacıların Macaristan’a girişine ya da ülkede yaşamasına herhangi bir şekilde muavin olan bütün kuruluşlar ”göçü destekleyen kuruluş” olarak tanımlanacak ve İçişleri Bakanlığının izniyle etkinlik gösterebilecek.

Tasarıda, vatan dışından maddi destek saha ve kanun dışı göçü destekleyen kuruluşlara yüzde 25 vergi getirilmesi ve laf konusu gelirlerin hudut korumasında kullanılması öngörülüyor.

Macaristan’ın milli güvenliğini tehdit eden Macar vatandaşlarının Schengen hudut bölgesine 8 kilometreden daha çok yaklaşmamasını öngören tasarıda, gereksinim halinde yabancı uyruklu kişilerin Macaristan’a girişleri de yasaklanabilecek.

Macar hükümeti ve Soros krizi

Sığınmacı karşıtı tutumuyla bilinen Macaristan hükümeti, Macar asıllı Amerikalı iş adamı George Soros’u, finanse ettiği sivil cemiyet kuruluşları aracılığıyla yılda 1 milyon sığınmacıyı Avrupa’ya taşımaya çalışmakla suçluyor.

Macar hükümeti, geçen aylarda memleket genelinde Soros karşıtı kampanya başlatmıştı.

Soros Başbakan Orban’a da burs vermişti

Hükümetteki Fidesz partisinin birçok milletvekilinin yanı dizi Başbakan Viktor Orban da Soros’un desteklediği vakıf bursu ile eğitim görmüştü. Orban, laf konusu burs ile 1989’da Oxford Üniversitesi Pembroke College’de İngiliz Liberal Felsefe Tarihi öğrenimi görmüştü.

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir