• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılıklarına atama
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılıklarına atama

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılıklarına atama

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılıklarına Hasan Büyükdede, Dr. ÇetinAli Dönmez ve Mehmet Fatih Kacır atandı.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığına yapılan atamalar Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Buna göre, Bakan Yardımcılığına Hasan Büyükdede, Dr. Çetin Ali Dönmez ve Mehmet Fatih Kacır atandı. 

Bakan yardımcılığıyla görevlendirilmesinin yanı dizi Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına da ataması yapılan Hasan Büyükdede, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu. Makine ve Uçak Yüksek Mühendisi olan Büyükdede, halen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Başkan Vekili ve MÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyesi.

Türkiye’nin en aka sanayi kümelenmesi olan Savunma, Uzay ve Havacılık alanında etkinlik gösteren SAHA İstanbul’un kurucuları arasında yer saha Büyükdede, İstanbul İl Genel Meclisi Başkanı ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkan Vekili gibi görevler de üstleniyor.

Hasan Büyükdede, bakanlığın yeni yapılanmasında sanayi kolu ve faaliyetlerinden mesul bakan yardımcısı olacak. 

– Destekler ve planlama kolundan mesul olacak

Dr. Çetin Ali Dönmez ise Boğaziçi Üniversitesi Sanayi Mühendisliği mezunu, mühendis kökenli finans ve iktisat uzmanı. İbn Haldun Üniversitesi İşletme Bölümü öğretim üyesi Dönmez, Borsa İstanbul’un risk idare birimi ile vadeli işlem ve opsiyon Borsasının kuruluşunda etkin rol aldı.

Borsa İstanbul’un elektronik altyapısının geliştirilmesi ve dönüşümüne katkıda bulunan Dönmez, yeni yapılanmada finans, destekler ve planlama kolundan mesul olacak.

– “Milli Teknoloji” hamlesinin koordinasyonunda vazife alacak

TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyesi Mehmet Fatih Kacır ise Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun oldu. Mevkidaşı Dönmez gibi sanayi mühendisi olan 34 yaşındaki Kacır, farklı sektörlerde şirketler kurmuş bir girişimci.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfının kurucu başkanı olan Kacır, “Geleceğin Teknoloji Yıldızları”, “Deneyap Teknoloji Atölyeleri” ve “Teknofest” gibi projelerin öncülüğünü yaptı. “Milli Teknoloji” ve “Stratejik Dönüşüm” koluna bağlı birimlerden mesul olacak Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin teknolojik dönüşümü ve gerçek katma kıymetli üretimi yakalayabilmesi için bütün ülkede başlatılacak “Milli Teknoloji” hamlesinin koordinasyonunda vazife alacak. 

 

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir