• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / “Rusya’dan gelen turist sayısında rekor artış var”
"Rusya'dan gelen turist sayısında rekor artış var"

“Rusya’dan gelen turist sayısında rekor artış var”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bu sene Rusya’dan gelen turist sayısında tekrar rekor artış var. Önümüzdeki yıllarda bu artış devam edecek.” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliğinin (AKTOB) Kundu turizm merkezindeki bir otelde düzenlenen geleneksel öğle yemeğinde, turizmcileri sadece seçimden seçime değil her vakit ziyaret ettiklerini, turizmin gelişmesi için beraber çalıştıklarını bildirdi.

16 yılda her alanda olduğu gibi turizm sektörünün de büyüdüğüne işaret eden Çavuşoğlu, Türkiye ne kadar kuvvetli olursa turizm sektörüne desteklerinin de o kadar artacağını dile getirdi.

Turizm sektörü ne kadar gelişirse, ülkenin şahıs başına düşen ulusal gelirinin artacağını, işsiz kalınmayacağını aktaran Çavuşoğlu, 16 yılda memleket ekonomisinin 3,5 kat, ihracatın ise 4,5 kat büyüdüğünü belirtti.

Çavuşoğlu, memleket ekonomisi ve umumi anlamda memleket istikrarlı olmasaydı Türkiye ne kadar güzel olursa olsun güvende olmadığı sürece turistlerin gelmeyeceğini vurgulayarak, bunu 2016 ve 2017’de yaşadıklarını anlatım etti.

“Tüm zorluklara, etrafımızdaki problemlere karşın son 10 yılda, Avrupa’da fazla ağırbaşlı krizler olmasına rağmen, Türkiye ekonomisi istikrarlı bir şekilde büyüdü, büyümeye devam ediyor.” diyen Çavuşoğlu, geçen sene yüzde 7,4 büyüyen Türkiye’nin, bu yılın ilk çeyreğinde de 7,4 büyüme gerçekleştirdiğine dikkati çekti.

Çavuşoğlu, hükümetin turist sayısının artması için sadece alt yapıda değil, birçok alanda yoğun gayret sarf ettiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Antalya’da 2023 hedefimiz 20 milyon turist. Bu hedefe de ulaşacağımızı düşünüyoruz. Bazen mesele oldu, bazı ülkelerle mesele yaşadık. Mesele yaşadığımız vakit da turist sayısında düşme oldu. Rusya ile tayyare krizi. Bizim görevimiz de bunu aşmak, diyalogla çözmekti. Sabrettik, ilişkileri düzelttik. Bu sefer rekor artış oldu. Bu sene Rusya’dan gelen turist sayısında tekrar rekor artış var. Önümüzdeki yıllarda bu artış devam edecek. O krizin şöyle bir faydası oldu. Rus turistler diğer ülkelere, destinasyonlara gitti. O vakit Türkiye ile kıyaslama yaptı. Bu esasen Alman turistler için de geçerlidir. Türkiye’nin kıymetini gördüler. Ruble’deki paha kaybına karşın rekor artış devam ediyor. Diğer bir artış sağladığımız memleket Ukrayna’dır. İki senede yüzde 100 arttı. Bunda pasaportsuz, kimlikle geçiş sağlamamız aka bir rol oynadı. İki sene evvel 700 olan turist sayısı, 2017 yılı itibarıyla 1 milyon 400 bin oldu.”

Geçen seneye göre Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısının ilk dört aya göre yüzde 100 arttığına işaret eden Çavuşoğlu, geçen sene yaklaşık 300 bin Çinli turist geldiğini, sayısının bu sene 700 bine çıkabileceğini bildirdi.

Bakan Çavuşoğlu, bu rakamın katlanarak artacağını belirterek, Çin’de “Türkiye yılı” duyuru edildiğini anımsattı.

– Sıhhat turizminden 7,5 milyar dolar gelir

Türkiye’nin sıhhat turizminde ikinci sıraya yükseldiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, Antalya’nın da iki sene evvel sıhhat turizminde Türkiye’de beşinciyken şu anda ikinci sıraya yükseldiğini söyledi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin geçen sene sıhhat turizminden 7,5 milyar dolar gelir elde ettiğine dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“2023 yılında 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir’ diyoruz. Şimdi arada 7-8 milyar dolarlık bir ayrım var. O da geçtiğimiz kriz döneminde maalesef fiyatları fazla düşürdünüz. Halen daha tur şirketleri otelcilerimizle oynuyor. Bu olmamalı. Yani bu kadar yatırım yapacaksınız, bu kadar istihdam sağlayacaksınız, sadece onlar nakit kazanacak. Biz onlara zaten her türlü desteği veriyoruz. Kazansın ama sizleri de mağdur etmesin. Bu farkı giderebiliriz. Ama sadece 2023 yılında 50 milyar dolar normal turizmden kazandığımız paranın dışında sıhhat turizminden de 50 milyar dolar kazanacağız.”

– “Ülkenin güvenliği turizm açısından önemli”

Ülkenin güvenliğinin turizm açısından mühim olduğunu belirten Çavuşoğlu, vuruş girişiminden ve terör saldırılarından sonra ülkeye gelen turist sayısında ağırbaşlı bir düşüş olduğunu söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, İskandinavlı turistlerin Türkiye’ye dönmeye başladığını, bunun sebebinin de güvenli memleket imajının yeniden oturması olduğunu anlatım etti.

Türkiye’nin hiçbir vakit terörle yan yana anılmak istemediğini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Bugün sınırımızın ötesindeki bataklıkları kurutmazsak, Afrin’de, El-Bab’ta, Cerablus’ta DEAŞ’a, PKK’ya karşı, şimdi Kandil’de bu operasyonları yapmazsak, bugün terörle mücadeleyle anılmazsak, yarın Allah muhafaza Antalya ve İstanbul’daki terör saldırılarıyla anılmaya başlarız. O yüzden bu mücadelemizin sebebi, turistin güvenliği, ülkemizin, milletimizin bekasıdır.”

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir