• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Özhaseki: İmar Barışı ile elimize 35-40 milyar lira geçecek
Özhaseki:  İmar Barışı ile elimize 35-40 milyar lira geçecek

Özhaseki: İmar Barışı ile elimize 35-40 milyar lira geçecek

Başbakan Binali Yıldırım’ın Eski İzmir Pazar Yeri’nde katıldığı miting öncesi vatandaşlara seslenen Özhaseki, ülkede bir zamanlar ideolojik belediyecilik yapıldığını, şehirlerin altyapısının yapılmadığını, çöp dağlarında patlamalar olduğunu ve onlarca şehit verildiğini söyledi.

İzmir’in bazı semtlerinde hala suların akmadığını belirten Özhaseki, “Sokaklarda ‘her yan İzmir gibi olsa’ sloganını gördüm. Allah’ım tüm beldelere İzmir gibi eli açık davransın ancak böyle yöneticiler vermesin.” diye konuştu.

Özhaseki, kentsel dönüşümün Türkiye’de bir zorunluluk olduğunu vurguladı.

Son 100 yılda Türkiye’de 6 ve üzerinde şiddette yıkıcı zerzele sayısının 56, ölen insan sayısının 83 bin, mali kaybın ise 100 milyar dolar olduğuna işaret eden Özhaseki, şöyle konuştu:

“İzmir, 1. radde zerzele bölgesi. Kentsel dönüşüme bir an evvel girilmesi gerekiyor. Bu konuyla ilgili kolaylaştırıcı tedbirler aldık ancak CHP’li belediyeler kentsel dönüşümü rantsal dönüşüm olarak görüyor. CHP, kolaya kaçmak için bu ifadeyi kullanıyor. Karabağlar’da kentsel dönüşüme başladık. İnşaat başladı ve toplamda 50 bin konutluk bir yer çıktı. Bu konutların bir kısmı kamuya, bir kısmı vatandaşa ait. Bakanlığa geçen konutları satmayacağız. 3. etabı da 2-3 ay içerisinde bitireceğiz. Umarım başlattığımız bu devinim Karabağlar’ın siyah kaderini değiştirecek. Yepyeni çağdaş mahalleler ortaya çıkacak. Herkes rahat edecek.”

İmar Barışı’na değinen Özhaseki, Türkiye’deki yekün 26 milyon 358 bin bina stoğunun yüzde 35’in imara müsait olduğunu hatırlattı.

Özhaseki, sözlerini şöyle tamamladı:

“Getirdiğimiz yasa, ‘sizin bu yapınızın değeri neyse kendiniz bunu söyleyin, mühendislik bürolarına gitmeyin ve kimseye ölçtürmeyin’ diyor. İnternet üzerinden e-devlet şifresiyle girin, şu karşıdaki yapılar gibiyse metrekaresini 600 lirayla çarpın. 100 metrekare çarpı 600 lira ‘buranın değeri 60 bin lira’ diyeceksiniz. Yüzde 3’ü ne yapıyor. Bin 800 lira. Bu verildiğinde size bina kayıt belgesi gönderiliyor. Bina kayıt belgesi devlette izin ve iskan yerine geçiyor. Kanun bu. Su, elektrik, gaz bağlanabilir. Yıkım kararları varsa bunlar durur. İmar Barışı ile elimize 35-40 milyar lira geçecek. Bu parayı, kentsel dönüşüm işine girerlerse belediyelere sıfır faizli nakit olarak vereceğiz. Yani Türkiye’yi depreme hazırlayacağız. Sağlam, kimlikli ve kişilikli binalarda oturacağız. Yani bu nakit bir yerlere gitmeyecek.”

Haberturk.com


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir