• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Otomotiv üretimi ilk beş ayda azaldı
Otomotiv üretimi ilk beş ayda azaldı

Otomotiv üretimi ilk beş ayda azaldı

Türkiye’de yekün otomotiv üretimi bu yılın ocak-mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 azalarak 711 bin 999 tane oldu.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2018 yılı ocak-mayıs dönemine ait üretim, dışsatım adetleri ile pazar verilerini açıkladı.

Buna göre, yılın ilk 4 ayında geçen yıla eş bir performans sergileyen otomotiv sanayisi, kurdaki artış, dışsatım pazarlarında ihraç edilen vasıta segmentlerinde gözlenen yavaşlama sinyalleri ve iç pazarda ertelenen satınalma kararları çerçevesinde yaşanan durağanlaşma etkisiyle yılın ilk yarısı kapanırken daralma yaşadı.

Türkiye’de yekün otomotiv üretimi bu yılın ocak-mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 azalarak 711 bin 999 adet, araba üretimi ise yüzde 7 azalarak 471 bin 634 tane oldu. Aynı dönemde traktör üretimi ile beraber yekün üretim 734 bin 610 tane oldu.

2018 yılı başından bu yana üretimde mühim bir artış gösteren ticari vasıta grubu ise, bu yılın ilk 5 aylık döneminde yükselişine devam etti. Ticari vasıta grubundaki üretim bu yılın ocak-mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artarken, hafif ticari vasıta grubunda yüzde 7, ağır ticari vasıta grubunda ise yüzde 34 oranında üretim arttı.

 

– İhracat

 

Bu yılın ocak-mayıs döneminde otomotiv ihracatı, tane bazında yüzde 3 azalırken, araba ihracatında ise yüzde 8 daralma gerçekleşti. Bu dönemde, yekün otomotiv ihracatı 577 bin 820 tane olarak kaydedilirken, araba ihracatı 392 bin 522 tane düzeyinde gerçekleşti.

Söz konusu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre, yekün otomotiv ihracatı paritedeki değişim sebebiyle dolar bazında yüzde 18 artarken, euro bazında ise yüzde 4 yükseldi

Bu dönemde yekün otomotiv ihracatı 14,1 milyar dolar olarak gerçekleşirken, araba ihracatı yüzde 10 artarak 5,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. EUro bazında araba ihracatı ise yüzde 3 azalarak 4,6 milyar euro oldu.

 

– Pazar

 

Bu yılın ilk 5 ayında yekün pazar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 daralarak 311 bin 566 tane olurken, araba pazarı yüzde 2 daraldı ve 234 bin 645 tane olarak gerçekleşti. Aylık olarak iç pazar sonuçlarına bakıldığında ise nisan ayında yüzde 5 seviyesinde başlayan araba pazarındaki daralma, mayıs ayında şiddetini arttırarak, yüzde 13 seviyesinde gerçekleşti.

2018 yılının ilk 5 ayında geçen yılın ocak-mayıs dönemine göre, ticari vasıta pazarı yüzde 10 ve hafif ticari vasıta pazarı yüzde 13 oranında gerilerken ağır ticari vasıta grubunda ise pazar yüzde 20 arttı. Ağır ticari vasıta grubundaki bu artış baz etkisi kaynaklı olup, pazar daralması son 3 yılda yüzde 50 seviyesinde gerçekleşti.

Bu yılın ocak-mayıs döneminde araba pazarında ithalatın payı yüzde 67 olarak gerçekleşti. 2018 yılı araba pazarında yerli üretim payının artışının temelinde, son dönemde devreye giren araba projelerinin mühim etkisi olduğu görüldü.

Söz konusu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yekün araba satışları yüzde 2 ve ithal araba satışları yüzde 6 azalırken, yerli araba satışları ise yüzde 6 arttı.


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir