• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Organize perakendede ciro beklentisi 880 milyar lira
Organize perakendede ciro beklentisi 880 milyar lira

Organize perakendede ciro beklentisi 880 milyar lira

Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Başkan Vekili Sinan Öncel, organize perakendenin 2017’yi yaklaşık 800 milyar lira ciroyla kapattığını ve geçen sene yaklaşık yüzde 10-12 arasında büyüme yaşandığını anlatım ederek, “Bu sene organize perakendenin en az yüzde 10 büyümeyle 880 milyar lira ciroya ulaşmasını ve bu cironun istihdama müspet katkısını bekliyoruz.” dedi.

Sinan Öncel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TAMPF’ın, bütün alışveriş merkezleri ve organize perakendecileri temsil eden 5 sektörel derneğin çatı kuruluşu olduğunu, halihazırda 11 milyon metrekare saha ve 75 bin satış noktasını temsil ettiğini bildirdi.

Öncel, laf konusu sektörel derneklerin Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği, Birleşmiş Markalar Derneği, Gıda Perakendecileri Derneği, Kategori Mağazacılığı Derneği ile Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği olduğunu hatırlattı.

Türkiye’de organize perakendenin her geçen sene büyüdüğünü, bu rakamın memleket büyümesinin üzerinde olduğunu belirten Öncel, organize perakendenin 2017’yi yaklaşık 800 milyar lira ciroyla kapattığını söyledi.

Öncel, “BMD’nin PwC’ye hazırlattığı rapora göre, organize perakendede, geçen sene yaklaşık yüzde 10-12 arasında büyüme yaşandı. Laf konusu rakam 2016’da yüzde 11,9 şeklinde gerçekleşmişti. Bununla beraber Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre, kredi kartı harcamalarında geçen yılın 11 ayında yüzde 14’lük artış yaşandı.” diye konuştu.

Yine BMD araştırmasına göre metrekare bazında büyümede sıkıntı olduğunu dile getiren Öncel, “Yeni mağaza açarak büyümeyi büyüme olarak görmüyoruz. Bire bir büyüme rakamlarını baz alıyoruz.” dedi.

– “Sektörün kolesterolü yüksek”

Sinan Öncel, “Bire bir büyüme rakamlarını da ortaya koyduğumuz vakit tekrar 2018’de yüzde 10’luk bir büyüme sağlayacağız. 2017’de bilhassa Döviz artışı, kira giderlerinin yükselişi, turist sayısındaki azalma sonrası perakende sektörünün karlılığı azaldı ancak sektör 2018’de büyümeye devam edecek.” şeklinde konuştu.

Perakendenin kan değerlerinde bazı sıkıntılar olduğunu ve bunu çözmeleri gerektiğini belirten Öncel, “Sektör dışarıdan bakıldığında gayet başarılı, kaslı, yapılı ve sağlıklı görünüyor ama kolesterolü yüksek. Onu düşürmeliyiz. Onu düşürmediğimizde bu yapılı, yiğit, delikanlı sektör yürek krizi geçirebilir.” ifadelerini kullandı.

Öncel, büyüme konularında harcamalar kısılsa dahi nüfus artışı sayesinde perakendenin büyüme trendinin devam ettiğini ve edeceğini ancak Tüketici Güven Endeksinin düşüklüğünün istedikleri seviyede olmadığını vurguladı.

Organize perakende sektöründeki istihdam sayısının bu sene 850 binden 900 bine çıkmasını beklediklerini anlatım eden Öncel, “Ayrıca, genç nüfusumuz artıyor ve nüfus artış hızımız da iyi. Yeni AVM’ler de açılıyor. İstihdamın yanı dizi ciromuzda da artışlar bekliyoruz. Bu sene organize perakendenin en az yüzde 10 büyümeyle 880 milyar lira ciroya ulaşmasını ve bu cironun istihdama müspet katkısını bekliyoruz.” diye konuştu.

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir