• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Moody’s/Lemay: Türkiye bu yıl % 4 büyür, cari açık % 5 olur
Moody's/Lemay: Türkiye bu yıl % 4 büyür, cari açık % 5 olur

Moody’s/Lemay: Türkiye bu yıl % 4 büyür, cari açık % 5 olur

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Ülke Riskleri Direktörü Yves Lemay, “Türkiye’nin mali gücü, reyting açısından toplamda risk profilini destekleyen bir istikrar kaynağı oldu.” dedi.

Yves Lemay, Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri AA muhabirine değerlendirdi.

Türkiye’nin mali gücünün, reyting açısından toplamda risk profilini destekleyen bir istikrar kaynağı olduğunu vurgulayan Lemay, şunları kaydetti:

“Tarihsel olarak düşük bütçe açıkları ve bilhassa eş reytingle değerlendirilen öbür ülkelere kıyasla görece düşük halk borçluluğu, reytingi destekleyici bir kaynak olmaya devam ediyor. Buna karşın bu yakın zamanda açıklanan ekonomik destek önlemlerinin bütçe harcamalarını artırması ölçüsünde bütçe açığında biraz mali kayma potansiyeli görüyoruz. Fakat bizim toplamda değerlendirmemiz, Türkiye’nin mali gücünün, kredi gücünün bir kaynağı olmaya devam ettiği yönünde…”

– “Türkiye’nin büyümesini bu sene yüzde 4 seviyesinde bekliyoruz”

Moody’s Ülke Riskleri Direktörü Lemay, Avrupa’daki ekonomik büyüme görünümünün Türkiye’nin dışsatım potansiyelini müspet yönde etkileyebileceğini, Avrupa’nın ekonomik büyüme görünümü açısından bu sene ve 2019’a ilişkin yapıcı bir görüşe sahip olduklarını anlatım etti.

Lemay, “Bu durum, Türkiye’nin ihracatını desteklemeye devam edecek. Bu yüzden de Türkiye’nin büyüme hikayesine katkıda bulunacak. Geçen yıl, kısmen Avrupa’daki kuvvetli büyümenin sonucunda Türkiye’de net ihracatın pozitife döndüğünü gördük. Bu istikbal birkaç sene boyunca net ihracatın artmaya devam etmesine katkıda bulunacak pozitif bir unsur.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin büyüme görünümüne ilişkin görüşlerini de dile getiren Lemay, “Türkiye’nin ekonomik büyümesinin bu sene yüzde 4 seviyesinde gerçekleşmesini, istikbal sene ise bir miktar yavaşlamasını bekliyoruz. Cari açığın ise her 2 yılda da (GSYH’ye oranla) yüzde 5’in biraz üzerinde olmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Lemay, 2018’deki büyüme tahminlerinin geçen hafta açıklanan son mali önlemleri içermediğini belirterek, “Büyüme hikayesinde aşırı ısınma, dirençli yüksek enflasyon ve dışsal hassasiyetler nedeniyle aşağı yönlü risklere ilişkin potansiyel görmemize karşın teoride bu vaziyet (mali önlemler), bu sene ekonomik büyüme üzerinde pozitif tesir oluşturabilir.” dedi.

– Yapısal reformlar

Yves Lemay, Türkiye’nin zorlu bir dönemden geçtiğini, son haftalarda ülkenin cari açığının ve yüksek borcunun yansıması olarak dışsal hassasiyetlerinin tezahürünü gördüklerini anlatım etti.

Lemay, “Bizim için mühim olan, iktisat politikalarının, yeni yönetimin altında istikameti ve halihazırda ülkenin kredi profilini baskılayan konulara ne ölçüde yanıt verilebileceğidir. Müspet ya da menfi olarak… Burada yapısal reformlardan, ekonominin aşırı ısınması nedeniyle çözüm bulunması gereken enflasyonist baskılardan bahsediyoruz.” şeklinde konuştu.

Seçimler sonrası iktisat cephesinde atılacak adımların son radde mühim olduğunu vurgulayan Lemay, “Burada bizim kredi reytingi açısından ilgilendiğimiz nokta, yeni oluşacak hükümet tarafında seçim sonrasında uygulanacak siyaset istikameti ve bunun ülkenin potansiyel büyümesi, ekonominin yönetilmesi ve hariç şoklara karşı maruziyetinin azaltılması açısından işlevselliği…” ifadelerini kullandı.

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir