• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Moody’s: Güçlenen dolar gelişenlerin kredi riskini yükseltiyor
Moody's: Güçlenen dolar gelişenlerin kredi riskini yükseltiyor

Moody’s: Güçlenen dolar gelişenlerin kredi riskini yükseltiyor

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s,  doların paha kazanmasının gelişen piyasalarda yüksek miktarda hariç fonlama ihtiyacı olan ülkelerin kredi riskini yükselttiğini belirtti.

Moddy’s yayımladığı raporda, Nisan ayı ortalarından beri güçlenen doların, gelişen ülkelerin nakit birimlerinde “sert” paha kaybına ve Döviz stoklarında erimeye yol açtığı belirtildi. Bu gelişmelerin yüksek miktarda hariç fonlamaya gereksinim duyan gelişmekte olan ülkelerin kredi riskini yükselttiği vurgulandı.

Raporda, 40 adet gelişmekte olan memleket ve gelişme potansiyeli olan iktisat arasından, dolar ya da kendi nakit birimleri cinsinden en yüksek hariç borçlanma gerçekleştirmiş ülkeler incelendi.

Dolar güçlenmesine en fazla kırılganlık gösteren ülkeler şunlar: Arjantin, Gana, Pakistan, Sri Lanka, Zambiya ve Türkiye. Şili, Kolombiya, Endonezya ve Malezya da bu kırılganlığa maruz kaldılar, ancak mali ve kurumsal tamponlar kısa süreli kırılganlığı azalttı.

Moody’s Ulusal Risk Yöneticisi Alastair Wilson, “Yüksek cari açığı ve yüksek hariç borç ödemesi olan ülkeler doların güçlenmesininin etkisine en fazla maruz kalan ülkeler oldu” dedi


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir