• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Merkel ile Orban görüşmesi anlaşmazlıkla bitti
Merkel ile Orban görüşmesi anlaşmazlıkla bitti

Merkel ile Orban görüşmesi anlaşmazlıkla bitti

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Macaristan Başbakanı Victor Orban ile mülteci krizini görüştü. Görüşmenin ardından gerçekleştirilen ortak basın toplantısında Merkel ve Orban, Avrupa’nın mülteciler karşısındaki sorumlulukları konusunda birbiriyle uyuşmazlığa düştü. Merkel, “Bunun insanlarla ilgili olduğunu asla unutmamalıyız. Bu bize sığınan insanlarla ve Avrupa’nın insanlıkla ilgili verdiği mesajla ilgili bir durum. Avrupa’nın ruhunda acıma var ve bu ruhu korumak ve bu değerlerle Avrupa’da bir rol oynamak istiyorsak, o vakit Avrupa gereksinim ve ıstırapla bağlarını kolayca kesemez” dedi.

Merkel’in göç politikasında 2015 yılından beri muhalifi olan Macaristan Başbakanı Orban ise Avrupa’nın mültecilerin kıtaya gelmesi için teşvikleri kaldırarak insanlığını gösterdiğini söyledi. Orban, “Eğer Avrupa’nın göçmenlere öneri ettiği yardım Afrika ve Asya’daki insanların gelebilecekleri sonucuna varırsa, onlar da gelir. İnsanlığımızı cazibe etkisi oluşturmadan göstermeliyiz. Bunu yapmanın tek yolu sınırları kapatmak ve laf konusu ülkelere yardım etmek ve Avrupa’ya mesele çıkaran insanları içeri almamaktır” ifadelerini kullandı.

“HİÇ KİMSEYİ GERİ KABUL EDEMEYİZ VE KABUL ETMEK DE İSTEMİYORUZ”

Resmi ziyaret kapsamında Almanya’da bulunan Macaristan Başbakanı Orban, dün Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer ile bir araya gelerek sığınmacı krizini görüşmüştü. Orban, Seehofer’e Macaristan’ın sığınmacı krizi konusunda duruşunun 2015’ten beri değişmediğini söyleyerek, Balkan rotası üzerinden Avrupa Birliği (AB) topraklarına ulaşan mültecilerin ilk olarak Yunanistan üzerinden AB’ye giriş yaptığını belirtmişti.

Görüşmede, Macaristan’ın hiçbir şekilde sığınmacıları art kabul etmeyeceğini aleni bir şekilde anlatım eden Orban, “Hiç kimseyi art kabul edemeyiz ve kabul etmek de istemiyoruz. Yasa dışı göçmenlerin Yunanistan’a art taşınmasına ise her vakit hazırız” demişti.

HT


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir