• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Küresel Piyasalar: Dolar dalgalanırken, Avrupa hisseleri yükseldi
Küresel Piyasalar: Dolar dalgalanırken, Avrupa hisseleri yükseldi

Küresel Piyasalar: Dolar dalgalanırken, Avrupa hisseleri yükseldi

Avrupa pay senetleri, yatırımcıların küresel ticaret ve yatırımlara getirilen kısıtlamaların artması ile tetiklenen satışlara ara vermeleri ile beraber yükselirken, Asya pay senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları dalgalı bir seyir izledi. ABD Hazine tahvillerinin faizleri son dört seansta ilk kez yukarı yönde devinim etti.

Madencilik ve halk hizmet şirketlerinin hisseleri, Stoxx Europe 600 Endeksi’nin yukarı yönde devinim etmesi ile birlikte, yükselişe öncülük eden sektörler oldu. Asya’da, Japonya hisseleri, Çin’in ticaret savaşına ilişkin dayanıklılığına yönelik endişelerle Çin pay senetlerinin ayı piyasasına girmesine karşın kayıplarını bilakis çevirdi. Dolar dalgalı bir seyir izledi ve euro geriledi. Brent petrolü, ABD Enerji Bakanı Rick Perry’nin OPEC’in planlanan üretim artışının fiyatlardaki düşüşü engellemeye yetmeyebileceğini kaydetmesinin ardından varil başına 75 doların üzerine çıktı.

Yatırımcılar, ticaret danışmanı Peter Navarro’nun yatırımcıların endişelerini azaltmaya yönelik çabalarına rağmen, Avrupa ve Çin’in artan bir şekilde ABD’nin hariç ticaret tehditleri ile karşı karşıya kalmasından ötürü tedirgin olmaya devam ediyor. Harley-Davidson Inc. ve Jack Daniels’ın üreticisi Brown-Forman Corp. alarm zillerinin çalmasına sebep olan son şirketler oldu. Kısa vadede görünümü bozmasa da, traderların öte yandan ABD faizlerinin izleyeceği uzun vadeli yol konusunda kuşkuları var. Bu gelişmeler, ABD Hazine tahvil getiri eğrisinin son yılların en yatay halini almasına sebep oluyor. Bu vaziyet önemli, zira birçok yatırımcı resesyon olasılığını ölçmek için eğrinin şekline bakıyor.

Goldman Sachs Asset Management’ın uluslararası bölümünün CEO’su Sheila Patel, “Uzun zamandır ilk kez piyasa bilhassa ABD’den gelen hariç ticaret konusundaki bir yorumun bir mana içerdiğini düşünüyor ve şu anda yatırımcıların yaptığı bu yoruma bakmak ve gerçekten bir şeyler olduğunu söylemek,” dedi ve “Yatıorımcılarımız gibi biz de temkinliyiz” şeklinde görüş bildirdi.

Gelişen piyasa pay senetleri aşağı yönde devinim etti. Türk Lirası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip erdoğan’ın Pazar günkü seçim zaferinin volatiliteyi artırması ile beraber düştü. Sanayi metalleri paha kaybetti ve altın son altı ayın en düşük seviyesi yakınında seyretti.

Piyasalarda izlenecek mühim olaylar şöyle;

*Almanya Şansölyesi Angela Merkel Salı günü Berlin’de, mülteci politikası ve Euro Bölgesi reformları konusunda koalisyon hükümetinin liderleri ile hususi görüşmeler yapacak.

*Yeni Zelanda ve Endonezya merkez bankaları nakit politikalarını açıklayacak.

*ABD’de Cuma günü açıklanacak olan Mayıs ayı kişisel harcamalar verisinin üst üste üçüncü ayda da artması bekleniyor.

*Çin’de Cumartesi günü imalat ve imalat dışı satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri açıklanacak.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 09:02’de yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu.

*Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.1 gerileyerek yaklaşık dört haftanın en düşüğüne indi.

*MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 0.05’ten az yükseldi.

*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 gerileyerek sekiz ayın en düşüğüne indi.

*İngiltere’de FTSE 100 Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.

 


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir