• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Yatırım Makaleleri / Küçük Yatırımcı İçin Öneriler
kı

Küçük Yatırımcı İçin Öneriler

Borsa ya da diğer yatırım ensturmanların da insanların yatırım yapma amacı birikimlerini değerlendirmek. Küçük yatırımcıların en büyük hatası kısa zaman da birikimlerini katlamak ve çok kazanmak, en büyük yaptıkları hatalardan en önemlisi budur. Spekülatörlerin ilk hedefi küçük yatırımcılar dır. Bir araba alırken ya da ars, ev alırken çok araştırırız fakat bir ev bir araba parası borsada yatırıma bağlarken eğer hiç bir şey bilmiyor ise araştırmadan kulaktan dolma bilgiler ile işlem yaparız. İşte bu işlem sonucu bir spekülatörün oyununun zincir parçası olmuş olabiliriz. O yüzden hiç bir şey bilmiyosak muhakkak bir yatırım danışmanı, portföy yöneticisi ile görüşüp yine en büyük nimetlerden olan internet aracılığı ile sayısız kaynağa ve verilere bakarak daha sağlam yatırım yapabiliriz.

Borsada kulaktan dolma bilgiler ile yatırım yapmaktansa, tecrübe ve bilgileriniz ile işlem yapmanızın size kazandırdğını göreceksiniz. Bu sebeple yeteri kadar tecrübe ve bilginiz yok ise sanal işlemler yaparak ve araştırarak ya da borsa eğitimi veren kurumlardan  destek alabilirsiniz. Yeteri kadar bilgi sahibi ve tecrübe sahibi olduktan sonra zaten kendiniz kulaktan dolma hiç bir bilgi ile işlem yapmayacak kendi pozisyonunuzu kendiniz oluşturacaksınız ve bu size daha çok güven verecektir. Borsada işlem yapan herkesin amacı para kazanmak olduğu için hiç kimse size “kesin yükselecek bunu al” demesini beklememek gerekir. Böyle ithamlarda bulunan kişilere inanmak için 5 defa düşüşnün..  Böyle kişilerin önerilerine aldırmaktansa yatırım şirketlerinin / bankaların öneriler doğrultusunda alış/satış yapabilir ya da kendiniz araştırarak kurumsallaşmış, borsada kendisini kanıtlamış f/k yani fiyat/kazanç oranı düşük şirketlere yatırım yapmak sizi daha rahat hissetirecektir. Kısa vade de kazanç elde etmek istiyorsanız yeteri kadar tecrübe sahibi olmanız gerekir  çünki kısa vade de kazanç getiren hisse senetleri yeteri kadar tecrübe isteyen ve hızlı hareket eden hisse senetleridir.

Borsada işlem yaparken ihtiyacınız olmayan bir para ile yatırım yapmanız yine sizi rahatlaracaktır. Çünki beklenmedik olumsuz gelişmelere karşı borsa hızlı tepki verir ve ihtiyacınız olan bi para ile yatırım yapmak, parayı kaybetme korkusu ile size yanlış işlem yaptırabilir. Kısa vadede yaptığınız yatırım kazanıyorken işlem pozisyonunuzu büyültmek için  borç alarak ya da kredi çekerek işlem yapma isteğini kazanma duygunuz tetikleyebilir. Kredi ve borç alarak borsada yatırım yapmamalısınız. Kazanırken bile aceleci ve hırslı hareket etmek sizleri yanlış işlemlere çekebilir.


Yazar admin

Check Also

hissesenedi

3 Adımda Hisse Senedi Piyasası

Bu yazımızda ilk defa borsa, hisse senedi piyasasına yatırım yapacak yatırımcılar için hızlıca ne yapmaları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir