• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Kapıkule-İstanbul seferini yapan treninin vagonu devrildi: Ölü ve yaralılar var
Kapıkule-İstanbul seferini yapan treninin vagonu devrildi: Ölü ve yaralılar var

Kapıkule-İstanbul seferini yapan treninin vagonu devrildi: Ölü ve yaralılar var

Tekirdağ’ın Muratlı ile Çorlu ilçeleri arasındaki Sarılar Mahallesi yakınlarında meydana gelen kazada, yolcu treninin 5 vagonunun devrildiği belirtildi. Karadan ulaşımın güçlükle yapıldığı bölgeye, ilk ulaşabilen sıhhat ekipleri yaralıları müdahale etmeye başladı. Kazada ölü ve yaralıların olduğu belirtildi. Sıhhat Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, İstanbul-Kapıkule seferini yapan şimendifer kazasında ilk belirlemelere göre 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 73 kişinin yaralandığını söyledi. Bölgeye 100’ün üzerinde ambulans sevk edildiği kaydedildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, şimendifer kazasının aşırı yağış nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeniyle meydana geldiğinin belirlendiğini açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Tekirdağ’daki şimendifer kazası nedeniyle ilgili bütün birimlerin tahliye işlemleri için seferber edildiğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şimendifer kazasına ilişkin bir taziye mesajı yayımladı.

Kaza, akşam saatlerinde Çorlu ile Muratlı arasındaki Sarılar Mahallesi mevkiinde meydana geldi. Kapıkule-İstanbul seferini yapan yolcu treninin 5 vagonu, henüz belirlenemeyen nedenle raydan çıktı. Devrilen vagonda yaralanan yolcuların bulunduğunun belirtilmesi üzerine bölgeye etraf ilçelerden ambulanslar ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

Başbakanlık tarafından, şimendifer kazasıyla ilgili geçici yayın yasağı getirildi. Bölgede vagonları kaldırma çalışmaları ise halen sürüyor.

KURTARMA ÇALIŞMASINDA 1 ASKER YARALANDI

DHA’nın aktardığına göre, Kazanın ardından sürdürülen kurtarma çalışmaları sırasında düştüğü belirtilen bir asker de yaralandı. Yaralı asker Tekirdağ Devlet Hastanesi’ne götürülürek tedavi altına alındı.

İLK BELİRLEMELERE GÖRE 10 ÖLÜ, 73 YARALI VAR

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, İstanbul-Kapıkule seferini yapan şimendifer kazasında ilk belirlemelere 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 73 kişinin yaralandığını söyledi. Bölgeye 100’ün üzerinde ambulans sevk edildiği bildirildi.

Karadan ulaşımın güçlükle yapıldığı bölgeye, ilk ulaşabilen sıhhat ekipleri yaralıları müdahale etmeye başladı.

Ayrıca kaza ile ilgili İçişleri Bakanlığı, Sıhhat Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıklarının koordineli bir şekilde çalışmalar başlatıldığı anlatım edildi.

Sağlık Bakanlığının ambulans helikopterleri, İçişleri Bakanlığının kurtarma helikopterlerinin vaka yerinde çalışmalara muavin olduğu bildirildi. TCDD’ye ait vinçli kurtarma yardım ekibinin Halkalı’dan devinim etmiş olup kaza yerine varmak üzere olduğu kaydedildi. Öte yandan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın, Ankara’dan devinim etmiş olup, kaza yerine gittiği vurgulandı.

BAKANLAR ARSLAN VE DEMİRCAN OLAY YERİNDE

Tekirdağ’ın Muratlı ve Çorlu ilçeleri arasındaki Sarılar Mahallesi’nde yolcu treninin 5 vagonunun raylardan çıkarak devrilmesi sonucu meydana gelen kazanın ardından Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Sıhhat Bakanı Ahmet Demircan ve Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop kaza yerine geldi.

Ulaştırma Bakanlığı’ndan mevzu, bahis ile ilgili yapılan açıklamada 125 ton kapasiteli kurtarma vinci iç olmak üzere fazla sayıda kurtarma / yardım vasıta gereçlerinin kaza yerine ulaştığı belirtilerek şöyle denildi:

“KAZA SAHASINDA ÇALIŞMALAR DEVAM ETMEKTEDİR”

“Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Sıhhat Bakanı Ahmet Demircan ve Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop kaza yerinde incelemelerini sürdürmektedirler. Kaza sahasında çalışmalar ve işlemler devam etmekte olup, devrilen vagonların kaldırılması için bir tane 125 ton kapasiteli kurtarma vinci iç olmak üzere fazla sayıda kurtarma / yardım vasıta gereçleri kaza yerine ulaştırılmıştır. Yaralı yakınları, Sıhhat Bakanlığı´na bağlı Bilgi İletişim Merkezi (SABİM)´in 184 no´lu telefonunu arayarak yaralılar hakkında bilgi alabilirler.”

Ekipler, vagonların kaldırılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Haberturk.com


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir