• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Kalın:Türkiye hiçbir tehdite prim vermez
Kalın:Türkiye hiçbir tehdite prim vermez

Kalın:Türkiye hiçbir tehdite prim vermez

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ

Kurban bayramı tatiline ilişkin Kabine’nin aldığı kararı paylaşan Kalın, “Yapılan düzenleme çerçevesinde Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkartılmıştır. Arife günü olan pazartesi de tatile dahi edilmiştir” diye konuştu.

ERDOĞAN 100 GÜNLÜK İCRAAT PROGRAMINI CUMA GÜNÜ PAYLAŞACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cuma günü açıklayacağı 100 günlük icraat programının detaylarının kabine toplantısında ele alındığını kaydeden Kalın, “Hem seçim döneminde vaat edilen projeleri hem de daha evvel başlatılmış devam etmekte olan ya da bitirilecek olan projeleri kapsıyor. 400 civarında projenin bu 100 günlük icraat programı çerçevesinde detayları Kabine toplantısında ele alındı” şeklinde konuştu.

“ATAMALAR ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE TAMAMLANACAK”

100 günlük programda öncelikli amacın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişin esas unsurlarının tamamlanması olduğunu, Cumhurbaşkanlığı örgüt yapısı içinde oluşturulan yeni birimlerin, ofislerin, başkanlıkların, kurulların teşekküllerinin tamamlanması ve buralara üst düzey atamaların yapılması olduğunu kaydeden Kalın, “Bu çerçevede bir takım atamalar yapıldı. Önümüzdeki günlerde bu süreç hızlı bir şekilde tamamlanacak” diye konuştu.

100 günlük icraat programının açıklanmasında enlem olarak 2019-2023 dönemine ait stratejik planının kasım sonuna kadar hazırlanmış olacağını anlatım eden Kalın, “Bizim öncelikli hedefimiz Türkiye’nin 2023 hedefleri çerçevesinde yeni sistemin de sunduğu imkanlarla tüm bakanlıklarımızın, ilgili kuruluş ve kuruluşlarımızın tam kapasite çalışarak bu hedeflere ulaşacak şekilde bir performans hayata geçirmesi” ifadelerini kullandı.

TERÖRLE MÜCADELE

İç ve hariç tehditlere yönelik terörle mücadele konusunun da toplantıda ele alındığına dikkat çeken Kalın, “Güvenlik birimlerimiz arasında son dönemde yakalanmış olan eşgüdüm sahada da somut neticeler vermeye devam ediyor. Tüm emniyet birimlerimiz kendi aralarında oluşturdukları eşgüdüm sayesinde teröre vuruş üstüne vuruş vurmaktadır” dedi.

Suriye’de devam eden savaşın siyasi bir çözüm yolu ile sonuçlandırılmasına yönelik bir sıra siyasi girişimin devam ettiğini de belirten Kalın, Soçi toplantıları ve Astana sürecini hatırlatarak, Türkiye’nin bu sürece etkin bir şekilde katkı vermeye devam edeceğini de belirtti. Kalın, Suriye kaynaklı terör tehditlerine karşı Türkiye’nin etkin mücadelesinin kararlı bir şekilde devam edeceğinin altını çizdi.

“TÜRKİYE HİÇBİR TEHDİDE PRİM VERMEZ”

Kalın, Rahip Brunson’a ilişkin, “Burada devam eden adli süreç ile ilgili Amerikan makamlarının tehdit dolu açıklamalarına tanık oluyoruz. MGK bildirisinde de anlatım edildiği gibi, bugün Cumhurbaşkanımızın Kabine toplantısında da anlatım ettiği gibi, Türkiye hiçbir tehdide ve tehditvari dile asla prim vermez. Türkiye’ye yönelik tehdit ifadelerinin kabul edilmesi olası değildir. Özellikle NATO müttefiki olduğumuz ve stratejik ortak olarak tanımladığımız ABD’nin Türkiye’de devam eden adli bir konuyu gerekçe göstererek ya da bahane ederek Türkiye’ye yönelik tehditkar dil kullanması asla kabul edilemez.” dedi.

“TÜRKİYE ALTERNATİFSİZ DEĞİLDİR”

“Türkiye’ye yüklenmenin kimseye faydası olmayacaktır.” diyen Kalın, “F-35’lerin Türkiye’ye verilmemesi bu Amerika’nın tek başına yürüttüğü bir proje değildir. Bunu engellemeye, geciktirmeye dönük bir adım atılması halinde Türkiye’nin başvuracağı bir hukuk vardır. İşin bu noktaya gelmesini istek etmiyoruz. Bu işe nasıl ziyan vereceğini görmeleri lazım. Herkesin Türk yargısına saygı duyması gerekir. Böyle bir adım atılması durumunda Türkiye’nin adımları hazırdır. Türkiye basit gözden çıkarılacak memleket değildir, bunu herkesin bilmesi gerekir, F-35 olur diğer mevzular olur, Türkiye alternatifsiz de değildir.” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN DURUŞUNUN HAKLILIĞI KENDİLİĞİNDEN ORTAYA ÇIKACAKTIR”

Kalın, “Türkiye bu stratejik ortaklığı kendi milli çerçevesinde devam ettirmek için üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır. Buna mukabil Amerikan makamlarının Türkiye’nin milli güvenliğini doğrudan ilgilendiren PYD ile angajman ve FETÖ terör örgütüne karşı mücadele konularında Türkiye’yi tatmin edici adımlar atmadığı gerçeği göz önünde bulundurulduğunda Türkiye’nin duruşunun ne kadar haklı ve ilkeli olduğu kendiliğinden ortaya çıkacaktır. ” şeklinde konuştu.

“DEVAM EDEN YARGI SÜRECİNE HERKESİN SAYGI DUYMASI GEREKİR”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Rahip Brunson meselesiyle ilgili devam eden yargı sürecine herkesin saygı duyması gerekir.” dedi.

“Münbiç planı, tasarlandığı şekilde uygulanmaya devam ediyor. Onun bir takvimi, belli unsurları var. Bunlar adım adım hayata geçiriliyor.” şeklinde konuşan Kalın, ABD’nin yaptırım tehdidi hakkında, “Bu gerilimin Münbiç fiil planını menfi yönde etkilememesi bizim beklentimizdi, bu yönde bir adım görmedik.” dedi.

Kalın sözlerine şunları ekledi:

“Cumhurbaşkanımızın pek fazla devlet başkanı ile devre devre telefon görüşmeleri olabilir. Bugün, yarın belirlenen bir görüşme yok. Bu belirlenebilir. Bu hafta içerisinde Dışişleri Bakanımızın Pompeo ile bir görüşmesi olabilir. Afrin bölgesinin kontrolü aka ölçüde Türkiye’de var. İdlib’de de 12 askeri rasat noktasını kurduk. Şu ana kadar rejim kaynaklı herhangi bir saldırının olmaması için görüşmelerimiz devam etti, sonuç de aldık.”

BEDELLİ ASKERLİK

Kalın bedelli askerliğe ilişkin ise, “Güzel bir süreç ilerliyor. Kanun tasarısı Meclis’ten geçti. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımızın imzalaması bekleniyor. Gerekli detayları Milli Emniyet Bakanımız paylaşacak.” dedi.

ERDOĞAN-BAHÇELİ GÖRÜŞMESİ

Kalın, Erdoğan’ın Bahçeli’yi kabulü hakında, “Olağanüstü ya da acil koduyla bir vaziyet yok, vakit vakit bu çeşit görüşmeleri hep beraber müşahede edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Sözcü Kalın, “Orta vadeli programın açıklanmasıyla Türk ekonomisinin yapısal gücünün tüm sektörlere yansıtılması noktasında mühim adımlar atılacak.” dedi.

HT


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir