• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Kakao fiyatları gram altınla yarışıyor
Kakao fiyatları gram altınla yarışıyor

Kakao fiyatları gram altınla yarışıyor

Yerli yatırımcının gözdesi gram altın sene başından bu yana yüzde 22 paha kazanırken, bu dönemde emtia piyasasının öne çıkan yatırım aracı kakaodaki eder artışı yüzde 30’a yaklaştı. Bu sonuçla kakaonun getirisi, gram altını geride bıraktı.

Emtia piyasasında çikolatanın ham maddesi olması dolayısıyla talep gören ve yakından takip edilen kakao, sene başından bu yana yatırımcısına yüzde 30’a yakın kazandırdı. Yılın ilk aylarından itibaren yükselen ve nisan ayında 2.943 dolarla 1,5 yılın zirvesini gören kakaonun fiyatı, mayıs ayında ise yüzde 13’ün üzerinde paha kaybederek kazanımlarının bir kısmını art verdi.

Kakao fiyatında mayıs ayındaki hızlı düşüşün haziranda da kısmen devam etmesine karşın, laf konusu emtianın fiyatı yıla başladığı 1.900 dolar seviyelerinden yükselişe geçerek 2.433 dolar seviyelerinde dengelendi. Böylece kakao fiyatında, sene başından bu yana yüzde 28 artış yaşandı.

Gram altın ise vatan dışında altının onsu, vatan içinde ise Dolar/TL ‘deki yükselişten bulduğu destekle sene başından bu yana kazandıran yatırım araçları arasında ilk sıralara yerleşti. Sene başından bu yana yukarı yönlü bir seyir izleyen, nisan ayında ise 204,9 lira ile tarihi zirvesini gören gram altının fiyatı, 22 Haziran itibarıyla 193,5 seviyelerinde dengelendi. Böylece yıla 158,8 seviyelerinden gram altındaki yükseliş, sene başından bu yana yaklaşık yüzde 22 oldu.

Bu sonuçla emtia piyasasında kakaoya yatırım yapan yerli yatırımcılar, yıllardır “güvenli liman” olarak nitelendirilen ve gram altına yönelen tasarruf sahiplerinden daha fazla kazandı.

“Yağışların düşük kalması, kakao fiyatındaki kuvvetli seyri sürdürecek”

AA muhabirine konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Vadeli İşlem ve Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen, sene başından bu yana yükseliş yaşanan kakao fiyatlarının, nisan ayında doruk yaptığını söyledi.

Kakao fiyatlarındaki yükselişin esas nedeninin, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi olduğunu belirten Ergezen, “Batı Afrika’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve yağışların düşük kalması, kakao fiyatları üzerinde etkili oldu. Çünkü Fildişi Sahili ve Gana, dünya kakao üretiminin yüzde 60’ını gerçekleştiriyor. Yağışların düşük olmasıyla kakao kalitesi de beklentilerin altında kaldı. Düşük nitelik nedeniyle üreticiler kakaoyu satmakta zorlandı. Böylece kakao fiyatlarında, ocak ayından başlayıp devam eden bir yükseliş yaşandı.” diye konuştu.

Ergezen, kakaonun en aka alıcısının çikolata üreticileri olduğunu, onların da belli bir kalitede kakao talebinde bulunduğunu aktararak, kakaonun istenen kalitede bulunamamasının kakao fiyatındaki kuvvetli seyri beraberinde getirdiğini kaydetti.

Çikolata üreticilerinin, var stoklarını kullanarak şimdiye kadar üretimlerine devam ettiğini, yağışlarda da bir miktar artış yaşandığını anlatan Ergezen, bu nedenle kakao fiyatının mayıs ayında gerilediğini anlatım etti.

Ergezen, bu düşüşe karşın yeterli kalitedeki kakao üretimi eksikliğinin, fiyatların halen belli bir seviyenin üzerinde kalmasına yol açtığını vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kısaca hava sıcaklıkları yüksek kaldıkça ve yağışlar düşük oldukça, kakao fiyatının gerilemesi fazla gerçekçi olmaz. Şimdiki görüntüye göre, sene sonuna kadar kakao fiyatları 2.500 doların üzerinde kalmayı sürdürebilir. Uluslararası Kakao Organizasyonu, yeni sezona yönelik ilk tahminlerinde, kakao üretiminin, sıcak hava ve düşük yağışlar nedeniyle önceki sezona göre yüzde 3,3 düşüş ile 4,59 milyon tona gerilemesi bekleniyordu. Fakat üretim kalitesindeki düşüş tahminlerde yer almıyor. Üretim fazlası olmasına rağmen, kalitedeki düşüş nedeniyle talebin düşük kalacağını söyleyebiliriz. Yağışların düşük kalması, kakao fiyatındaki kuvvetli seyri sürdürecektir. Bununla birlikte ABD Merkez Bankası’nın ürem artırması, emtia fiyatlarını menfi etkiledi. Buna rağmen, şayet yağışlar düşük kalırsa kakao fiyatlarının sene sonunda yeniden 3.000 dolar seviyelerine yaklaştığını görebiliriz.”

“Küresel piyasalarda en fazla altının ons fiyatı konuşulacak”

AA Finans Analisti İslam Memiş ise, altının gram fiyatının iç ve hariç nedenlerden ötürü tarihi zirveleri test ettiğini, daha yılın yarısına gelmeden 205 lirayı gördüğünü anımsatarak, bu gelişmede dolar/TL ve altının ons fiyatındaki yükseliş ile ABD Başkanı Donald Trump’ın korumacı tavrının etkili olduğunu söyledi.

Altının gram fiyatının, son aylarda dolar/TL’den aldığı destekle yükseldiğine işaret eden Memiş, “Dolar tarafında tansiyon düşmüyor. Bu da hariç etkenlerden kaynaklanıyor. Özellikle ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin ve dolar endeksinin yükselmesi ister istemez gelişmekte olan nakit birimlerini menfi yönde etkilerken, dolara müspet yansıdı. Bu agresif yükselişler olmasaydı altının gram fiyatında umumi beklenti 180-185 lira bant aralığıydı.” diye konuştu.

Memiş, seçim sonrasında bilhassa Döviz kurlarında düşüş öngörüldüğü için, altının gram fiyatında da aşağı yönlü bir beklentinin yargıç olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Altının gram fiyatındaki tek etken dolar/TL olacaktır. Yükselişlerde nasıl dolar/TL etkili olduysa, düşüşlerde de dolar/TL etkili olacaktır. şayet seçimlerde ikinci tura kalınırsa ya da diğer bir siyasi irade göreve gelirse vatan içi piyasalarda bir siyasi belirsizlik süreci başlayacak. Bu belirsizlik katı bir şekilde döviz fiyatlarına yansıyacaktır. Böyle bir durumda altının gram fiyatı 215 lira seviyesine kadar yükselebilir. Orta ve uzun vadede bakıldığında ise yılın son çeyreğinde ve 2019’da küresel piyasalarda en fazla altının ons fiyatı konuşulacak. Altının ons fiyatı 1.750 dolar seviyelerine kadar yükselebilir, gram altının fiyatında ise orta ve uzun vadede 215-220 lira seviyeleri görülebilir.”


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir