• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / İş dünyasından seçim değerlendirmesi
İş dünyasından seçim değerlendirmesi

İş dünyasından seçim değerlendirmesi

 İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Cumhurbaşkanı ve 27. Devre Milletvekili Genel Seçimleri’ne ilişkin, “Seçim sonuçları bize Türkiye’nin ilk gündem maddesinin üretim, yatırım, büyüme olduğunu söylüyor. İş dünyamızı yeni atılım döneminde yeni atılımlara, yeni yatırımlara çağırıyorum.” açıklamasını yaptı.

Avdagiç, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı ve 27. Devre Milletvekili Genel Seçimleri’nin başarıyla ve güvenle tamamlandığını belirterek, milletin 24 Haziran’da sandığa yansıyan teveccühünün, milletçe birlik ve beraberliğin timsali olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde hem 2023 vizyonunun daha acele gerçekleştirileceğine, hem de ilk 10 ekonomi hedefinin daha hızlı yakalanacağına inandığını aktaran Avdagiç, zihniyet değişikliği ile yerli ve ulusal üretim projelerinin, kalkınmanın lokomotifi olacağını kaydetti.

Avdagiç, İTO olarak Türkiye’nin küresel ekonomide kuvvetli bir şekilde yer almasının dijital kalkınma ve bilgi ekonomisiyle olası olacağını vurgulayarak, şunları anlatım etti:

“24 Haziran seçimleriyle geleneksel devre sona erdi. Cumhurbaşkanlığı sistemiyle daha hızlı ve kuvvetli bir idare dönemine girdik. Seçim sonrası planlarımızda ileri teknolojiye dayalı bir ufuk planlıyoruz. Dijital kalkınma ile Türkiye’yi fazla daha ileri taşıyacak bir yol haritasının oluşturulmasından yanayız. Seçimler artık geride kaldı. Seçim sonuçları bize Türkiye’nin ilk gündem maddesinin üretim, yatırım, büyüme olduğunu söylüyor.

İş dünyamızı yeni atılım döneminde yeni atılımlara, yeni yatırımlara çağırıyorum. Elimizde elbette bir yapılacaklar listemiz var. Piyasa tarafında da reel sektörde de oyun değiştirici politikalar ve aksiyon gerekiyor. Elbette esas öncelik yapısal reformların hızlandırılmasıdır. Hükümet seçim öncesinde bunun sinyalini verdi. Seçim sonrasında da harekete geçilmesini bekliyoruz.”

24 Haziran’dan itibaren ekonomide en mühim çıpalardan birinin devlet refleksini hızlandıracak Cumhurbaşkanlığı sistemi olacağını belirten Avdagiç, “Yeni sistemle beraber kuvvetli liderlikle beslenen idare biçiminin ekonomideki pozitif yansımalarını hep beraber yaşayacağız. Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişle ekonomide devletimizin atacağı hızlı adımlara bizler de ek yatırımlarla eşlik edeceğiz. Türkiye nasıl siyasette eski kapasiteyi zorlayıp kendine yeni saha açtıysa, ekonomide de devletimizin alacağı hızlı kararlara yetişebilmek için iş dünyası olarak ek yatırımlara gideceğiz.” değerlendirmelerini yaptı.

 “Tüm ekonomik ve yapısal reformlara destek vermek üzere hazırız”

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ahmet Erdem de 16 Nisan 2017’de yapılan referandumla kabul edilen anayasa değişikliğinin, artık uygulanmaya başlayacağını ve yeni sisteme geçileceğini belirterek, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve 27 Devre Milletvekili olarak seçilen bütün adayları kutluyor, yeni dönemin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tarihi bir katılım oranıyla cumhurbaşkanı ve 27’nci devre milletvekillerinin seçildiğine işaret eden Erdem, Türkiye’nin refah içinde yarınlara ulaşması temennisinde bulundu.

Erdem, Türkiye’nin global ekonomiye entegrasyonunu artırarak kalkınma sürecini devam ettirmesi ve yatırım ortamını iyileştirecek ekonomik ve yasal makro reformları hızla hayata geçirmesi gerektiğini vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bugünden itibaren, uzun ve meşakkatli çabalarla oluşturulan sürdürülebilir yatırım akışının ve her alanda küresel rekabet gücümüzün artırılması için, yatırım ortamının iyileştirilmesi çalışmalarımıza sürat kesmeden devam etmemiz gerekmektedir. Bu nedenle ülkemizin dışsatım hacminin arttırılmasında, bölgesel bir yatırım merkezi olarak konumlandırılmasında ve sürdürülebilir ekonomik büyümesinde fazla mühim bir katkıya sahip olan uluslararası doğrudan yatırımları artıracak politikaların en mühim öncelik olması, ülkemiz için bugün her zamankinden fazla daha önemlidir. YASED olarak, ülkemizi bu hedeflere taşıyacak tüm ekonomik ve yapısal reformlara destek vermek üzere amade olduğumuzu ve uluslararası yatırımcılar olarak, ülkemizin potansiyeline olan inanç ve desteğimizin tam olduğunu iletirim.”

“İstikrarın devam ediyor olması, yeni projeleri beraberinde getirecek”

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar Doğan ise seçim gündeminde oyların yönünü değiştirmek isteyen hariç güçlerin birtakım algı operasyonları yaptığını belirterek, şunları kaydetti:

“3. Dünya Savaşı olarak nitelendirebileceğimiz ekonomik sıkıntılar bütün dünyada yaşanıyor. Türkiye’de seçim ile aynı zamana denk gelmesi yaşanan stresi daha da artırdı. Savaşlar artık top ve tüfekle yapılmıyor. Geldiğimiz noktada memleket olarak bugüne kadar elde ettiğimiz bütün kazanımlarımızın, sahip olduğumuz ekonomik istikrar ve büyümenin bundan sonra da aynı şekilde devamı yönünde iktidara sahip çıkan halk, oyunlara aldırmadı. Edirne’den Ardahan’a Cumhurbaşkanlığı sisteminin bu memleket için en müsait sistem olarak benimsendiğini gösterdi. Artık milletimiz kilitlenen sistemlerle, geciken çözümlerle vakit kaybetmek istemiyor.”

Özellikle iş adamlarına yönelik çalışmaların artmasını ivedilikle beklediklerini aktaran Doğan, bu sonuçla üretmekle ilgili engellerin çoğunun kalkacağını bildirdi.

Doğan, “İstikrarın devam ediyor olması, projelerin tamamlanmasıyla yeni projeleri de beraberinde getirecek. TÜMSİAD olarak iktidarın sürüyor olmasını, isabetli bir karar olarak değerlendiriyor ve memnuniyetle karşılıyoruz. Bundan sonra adımlarımızı daha rahat atacağımıza inanıyor ve bir an önce ekonomik düzenlemelerin hayata geçirilmesini temenni ediyoruz.” değerlendirmelerini yaptı.

 

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir