• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / İş dünyası seçim sonuçlarını değerlendirdi
İş dünyası seçim sonuçlarını değerlendirdi

İş dünyası seçim sonuçlarını değerlendirdi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimlerine ilişkin, “Türk halkı aka sağduyusu ile bir kez daha fırtınalı ve belirsiz yollar yerine, istikrarlı ve güvenli rotayı tercih etmiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Avdagiç, yaptığı yazılı değerlendirmede, Türk halkının bu seçimle aka ve şef memleket olma yolunda, fazla mühim bir eşiği geride bıraktığını bildirdi.

Türk halkının aka sağduyusu ile bir kez daha fırtınalı ve belirsiz yollar yerine, istikrarlı ve güvenli rotayı tercih ettiğini aktaran Avdagiç, seçim sonuçlarının ülkeye ve millete hayırlı olması dileğinde bulundu.

Avdagiç, Türkiye’nin tıpkı 1950, 1983 ve 2002 seçimleri gibi son radde mühim ve stratejik bir seçim dönemini başarıyla ve güvenle tamamladığını kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

“Geçen 16 yılın tecrübesi ve ortaya konulan aka başarılarla oluşan ekonomik birikim, artık Türkiye’yi yeni bir kulvara ve eşiğe taşımıştır. Bu eşik de 24 Haziran seçimleriyle beraber başarıyla geçilmiştir. Tabiri caizse, 24 Haziran seçimleriyle Türkiye ekonomisi otoban hızına kavuşacaktır. Siyasal istikrarın olmadığı yerde ekonomik istikrarın ve güvenin olması olası olamaz. Türk iş dünyası olarak hepimiz bu yeni dönemde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kuvvetli liderliğinde müreffeh bir Türkiye için var gücümüzle çalışmalıyız.”

– “Güçlü Türkiye iradesi daha da perçinleşecek”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, seçimlerin, sandıktan çıkan sonuçtan müstakil olarak, ülkenin demokrasi tarihi açısından yeni bir dönemin başlangıcı anlamına geldiğini belirterek, ayrıca seçimlere katılım oranının yüksekliği ve seçimlerin kayda paha bir huzur ortamı içinde gerçekleşmesinin milletin memleket yönetiminde laf sahibi olmak adına kuvvetli bir irade ortaya koyduğunu gösterdiğini anlattı.

Olpak, “Halkımız, kuvvetli bir yürütme için iradesini Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için ortaya koyarken, meclisi de aynı yönde yapılandırdı ve siyasi istikrara tam not verdi. Umutların pusulalara işlendiği bugünün sonucu, kuvvetli yürütme ve kuvvetli meclistir.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin 95 yıllık siyasi geleneğinde, mühim bir kilometre taşını geride bıraktığını ve 16 Nisan referandumuyla hayata giren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yeni bir sayfa açtığını aktaran Olpak, Cumhuriyetin kuruluşundaki kuvvetli Türkiye iradesinin, bu sistemle daha da perçinleneceğini bildirdi.

Olpak, bu değişimin, Türkiye için bir dönüm noktası olduğunun altını çizerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu seçimin kazananı, ülkemizi istikbal hedeflerine ulaştırmak için aka bir irade sergileyen Türk milleti olmuştur.
DEİK olarak, bu yeni dönemde de, her zamanki gibi, Türkiye’nin ekonomik gücünü bütün dünyada başarıyla temsil etmeye devam edeceğiz. Türk iş dünyasının tamamını buluşturan bir platform olarak, gerek yabancı yatırımların gerekse ülkemiz hariç ticaretinin artması için yürüttüğümüz ticari diplomasi faaliyetlerini, daha da yüksek bir motivasyonla sürdüreceğiz. Daha da kuvvetli bir ekonomi, daha da ileri bir demokrasi ve fazla daha aka bir Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz. Seçim sonuçlarının hepimize hayırlı olmasını diliyorum.”

– “Adalet ve kalkınmadan yana oy kullanıldı”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, halkın bu seçimde de kuvvetli Türkiye’den, kuvvetli liderden, istikrardan, adaletten ve kalkınmadan yana oyunu kullandığını belirterek, “24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri, öbür seçimler gibi çıktığımız kuvvetli Türkiye yolunda, bir duraktı ve bizler bu durağı sağ salim geçtik. Şimdi vakit, meselemiz Türkiye’dir diyerek ülkemiz için canla başla çalışma vaktidir.” ifadelerini kullandı.

Kaan, seçim öncesi ve sırasında yapılan bütün siyasi manipülasyonlara ve seçim sonuçlarına dair tahriklere karşın halkın vakur duruşu ve olgunluğu ile bütün dünyaya unutulmaz bir demokrasi dersi verdiğini kaydederek, Türkiye’nin bekası laf konusu olduğunda, nasıl tek kalp olarak birleşildiğinin kanıtlandığını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kutlama eden Kaan, “Hem Cumhurbaşkanımıza hem de meclisimize, yeni icraat döneminde başarılar dileriz.
Seçim sonuçlarına dair ayrıntılı bir analizi, kati sonuçların açıklanmasına müteakip bir basın toplantısı ile ayrıca değerlendireceğimizi beyan fiyat yeni idare modelimizin memleketimize hayırlar getirmesini dileriz.” değerlendirmesinde bulundu.

AA

 


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir