• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / İran 4+1 ülkeleriyle ticarette doları kullanmayacak
İran 4+1 ülkeleriyle ticarette doları kullanmayacak

İran 4+1 ülkeleriyle ticarette doları kullanmayacak

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, Viyana’da cuma günü düzenlenen nükleer anlaşmaya yan 4 1 ülkelerinin (Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve İngiltere) dışişleri bakanları toplantısını İran devlet televizyonuna değerlendirdiği konuşmasında, “Bu toplantıda bankacılık ve petrol konularında pratiğe dönük öneriler sunuldu. Tüm dışişleri bakanları, İran ve iktisadi ortaklarının ticaret işlemlerinde doların kullanılmamasının bir an evvel hayata geçirilmesini vurguladı.” dedi.

Arakçi, devlet ve hususi şirketlerin ekonomik iş birliği konseylerinde bir araya gelerek ABD’nin yaptırımlarına karşın İran’da yatırım yapma yollarını arayacakları çabalarının da toplantıda görüşülen öbür konular arasında yer aldığını kaydetti.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da İran’ın yanı dizi Avrupa Birliği (AB), Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve İngiltere dışişleri bakanlarının katılımıyla nükleer pakt konulu toplantı düzenlenmiş, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin başkanlık yaptığı toplantıya İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson katılmıştı. Toplantıda, ABD’nin nükleer anlaşmasından çekilmesinin ardından sürecin devamına yönelik yol haritası üzerinde görüşmeler gerçekleştirilmişti.

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir