• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / İngiltere’den AB’ye “tedbir anlaşması” önerisi
İngiltere’den AB’ye "tedbir anlaşması" önerisi

İngiltere’den AB’ye “tedbir anlaşması” önerisi

İngiltere, Avrupa Birliği (AB) ile ticaretinin birlikten ayrılmasının ardından Gümrük Birliği esaslarına müsait olarak yürütülmesini öngören önlem anlaşmasının 2021 yılının sonuna kadar geçerli olmasını önerdi.

İngiliz hükümeti tarafından yayımlanan “Geçici Gümrük Düzenlemesi” teklif metninde İngiltere ve AB arasında geçici gümrük düzenlemelerinin “zamanla sınırlı şekilde” ve yeni gümrük düzenlemeleri konusunda anlaşmaya varılıncaya kadar uygulamada olacağı belirtildi.

Öneri metnine göre İngiltere’nin Avrupa Birliği ile ticaretini geçici olarak 2021 yılının sonuna kadar Gümrük Birliği esaslarına müsait şekilde sürdürmesi planlanıyor.

İngiliz basınında İngiltere’nin AB’den ve Gümrük Birliği’nden ayrılma kararı almasına karşın 2021 yılının sonuna kadar AB ile ticarini geçici olarak Gümrük Birliği kurallarına göre sürdürmesi “tedbir anlaşması” olarak adlandırılıyor.

Bu geçici düzenleme ile İngiltere’nin AB’den resmen ayrılmasının ardından, İngiltere ve İrlanda arasında gümrük ve hudut konusunda oluşabilecek sorunların da önüne geçilmesi amaçlanıyor.

İngiliz basınında daha evvel İngiltere’nin teklif metninde önlem anlaşmasının uygulanma süresine ilişkin kati bir tarihin yer almadığı ama İngiltere’nin Brexit Bakanı David Davis’in ısrarı karşısında anlaşmanın süresine ilişkin kati tarihin metne eklendiği öne sürüldü.

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir