• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / İngiltere’de konut fiyatları yükseldi
İngiltere’de konut fiyatları yükseldi

İngiltere’de konut fiyatları yükseldi

İngiltere’de ev fiyatları haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 artış kaydetti.

Halifax ev eder endeksi verilerine göre ülkede haziran ayında ev fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,3 artış gösterdi

Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla ise ev fiyatları yüzde 1,8 arttı. İngiltere’de ev sektörü uzmanlarına göre ev sektöründe eder artışının önceye oranla sürat kesmesi ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış sürecine ilişkin belirsizliklerin yüksek olmasından ve yakın zamanda İngiltere Merkez Bankası’nın ürem artırım kararı alabileceğine ilişkin beklentiden kaynaklanıyor.

Konut fiyatlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Octone Capital Üst Yöneticisi Jonathan Samuels, “Bir süredir İngiltere’de ev piyasasının enerjisi ve belirli bir istikameti yok. Haziran verileri bunu gösteriyor. ürem artırım beklentisi artmış durumda ve aka ihtimalle temmuz ayında ev piyasası aktivitesi daha da yavaşlayacak.” İfadelerini kullandı.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney dün yaptığı bir konuşmada son ekonomik verilerin daha kuvvetli bir ekonomik büyümeye işaret ettiğini söylemişti.

Uzmanlar İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’nin ekonomik büyüme görünümüne ilişkin son açıklamalarının ardından bankanın ağustos ayında mümkün bir ürem artırım karar alabileceğini düşünüyor.

İngiltere Merkez Bankası Nakit Politikası Kurulu (PPK) üyelerinden bankanın başekonomisti Andy Haldane iç üç üye, geçen ay yapılan toplantıda bankanın nakit politikası faizini artırması yönünde oy kullanmıştı. Diğer altı aza ise bankanın nakit politikası faizinin yüzde 0,5 seviyesinde tutulması yönünde oy kullanmıştı.

 


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir