• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / IIF: Türkiye’ye 51.3 milyar dolarlık sermaye girişi olacak
IIF: Türkiye'ye 51

IIF: Türkiye’ye 51.3 milyar dolarlık sermaye girişi olacak

IIF tahminlerinden derlenen bilgilere göre, bu sene Çin, Macaristan, Kore, Rusya ve Tayland’da kapital çıkışı, Türkiye, Arjantin, Brezilya, Şili, Kolombiya, Çek Cumhuriyeti, Hindistan, Endonezya, Meksika, Polonya, Güney Afrika ve Ukrayna’da ise kapital girişi yaşanacak.

Sermaye girişi yaşanması beklenen 12 ülkeye yekün 264 milyar dolar para akışı öngörülüyor. Öte yandan kapital çıkışı olacağı öngörülen 5 ülkede para çıkışlarının yekün 221,7 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Böylece bu sene aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 17 gelişmekte olan ülkeye yekün 42,3 milyar dolarlık net sermeye girişinin gerçekleşmesi bekleniyor.

Geçen sene 88 milyar dolarlık net kapital girişi yaşandığı öngörüsü dikkate alındığında, geçen bir yıllık süreçte gelişmekte olan ülkelere para girişi beklentisinin 45,7 milyar dolar azaldığı görülüyor. Laf konusu azalışın gerekçeleri arasında, ABD tahvil faizleri ile dolar endeksindeki yükseliş, merkez bankalarının normalleşme adımları kapsamında para musluğunun kısılması, ticaret savaşlarına ilişkin endişeler gösteriliyor.

 

– En çok giriş beklentisi Türkiye’ye

 

Bu yılın sonunda gelişmekte olan ülkeler arasında en çok kapital girişinin Türkiye’ye gerçekleşmesi bekleniyor. Türkiye’ye geçen sene 39,1 milyar dolarlık kapital girişi yaşanırken, sene sonunda bu rakamın 51,3 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Türkiye’ye gelen kapital girişlerine bakıldığında, halihazırda yılın ilk 4 ayında 25,8 milyar dolarlık para akışı gerçekleştiği tahmin ediliyor.

Türkiye’nin ardından en çok kapital girişinin 41,9 milyar dolarla Arjantin’e, 41,1 milyar dolarla Brezilya’ya, 40,4 milyar dolarla Hindistan’a, 20,5 milyar dolarla Endonezya’ya 15,2 milyar dolarla da Meksika’ya olması bekleniyor.

Yıl sonunda Kolombiya’ya 13,7 milyar dolar, Güney Afrika’ya 12,9 milyar dolar, Çek Cumhuriyeti’ne 9,3 milyar dolar, Şili’ye 7,7 milyar dolar, Ukrayna’ya 6 milyar dolar, Polonya’ya 4 milyar dolarlık para girişinin gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

 

– En çok kapital çıkışı beklentisi Kore’de

 

IIF tahminlerine göre, bu yılın sonunda gelişmekte olan ülkeler arasında en çok kapital çıkışı Kore’de yaşanacak. Kore’den kapital çıkışının 77 milyar dolara ulaşması beklenirken, yılın ilk 4 ayına bakıldığında laf konusu ülkeden 22,3 milyar dolarlık paranın öbür ülkelere kaçtığı görülüyor.

Kore’nin ardından en çok para çıkışının 76,1 milyar dolarla Çin’de yaşanacağı öngörülürken, bunda ABD ile ticaret savaşına ilişkin gelişmelerin etkili olduğu değerlendiriliyor.

Macaristan 9,6 milyar dolarlık, Tayland 22,6 milyar dolarlık ve Rusya da 36,4 milyar dolarlık kapital çıkışı yaşanması beklenen ülkeler arasında yer alıyor.

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir