• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Goldman Sachs’ın Mayıs enflasyon beklentisi % 11.7
Goldman Sachs'ın Mayıs enflasyon beklentisi % 11

Goldman Sachs’ın Mayıs enflasyon beklentisi % 11.7

Merkezi ABD’de bulunan uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs’ın, yıl sonu enflasyon beklentisi  olarak belirlendi.Banka Mayıs ayında enflasyonun yüzde 11 .7’ye yükselmesini bekliyor.

Goldman Analistleri yaptıkları açıklamada, “Ekonomik manzara ve ürem artışı etkinliği, ekonominin yavaşlamasına ve mali koşulların sıkılaşmasına ruhsat verilip verilmeyeceğine bağlı” ifadelerine yer verdi. Açıklamada “Enflasyon sürpriz bir şekilde yüksek gelirse, TL daha da zayıflayabilir ve piyasa ürem artışını fiyatlamaya başlayabilir. Bu durumda seçimlere yaklaşırken, TL’deki katı düşüşü önlemek için TCMB’nin bir tepki vermesi mümkün hale gelebilir ” denildi.

Banka, 2019 sonunda eflasyonunun tek haneye gerilemesini beklediğini söyleyerek şu ifadeleri aktardı:

“Enflasyon yapışkan kalmaya devam ederken, riskler yukarı yönlü kalabilir.  TL’nin hareketinin vadeli TL işlemlerinde kullanılan ürem oranı (forward) ile enlem kalacağını varsayarak, 2019 sonunda enflasyon oranının tek haneye düşmesini bekliyoruz”

Goldman Sachs, 2019 sene sonu enflasyon beklentisini %9’a revize ettii. Banka ayrıca 7 Haziran’daki TCMB toplantısında faz değişikliği beklemediğini açıkladı.

 


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir