• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / General Electric sağlık ve petrolden çekiliyor
General Electric sağlık ve petrolden çekiliyor

General Electric sağlık ve petrolden çekiliyor

ABD’li enerji devi General Electric, sıhhat ve petrol sektörlerinden çekileceğini duyurdu.

General Electric’ten yapılan açıklamada, şirketin sıhhat hizmetleri veren biriminin yüzde 20’lik hissesinin paraya çevrileceği ve yüzde 80’inin hissedarlara dağıtılacağı belirtilirken, bu birimin artık müstakil bir şirket olacağı bilgisi paylaşıldı.

Ayrıca açıklamada, General Electric’in 2017’de 7,4 milyar dolara yüzde 62,5’lik hissesini satın aldığı ABD’nin en aka üçüncü petrol sahası hizmeti veren Baker Hughes firmasının da hisselerinin satılarak General Electric’ten tamamen ayrılacağı kaydedildi.

Açıklamada, bu değişikliklerin ardından General Electric’in havacılık, elektrik ve yenilenebilir enerjiye odaklanacağı bildirildi.

Söz konusu değişikliklerin General Electric’e 2020 yılının sonuna kadar en az 500 milyon dolarlık tasarruf sağlayacağına dikkat çekilen açıklamada, bu tarihe kadar firmanın borcunun 25 milyar dolar azaltılmasının ve bilançoda 15 milyar dolar para oluşmasının planlandığı vurgulandı.

Geçen hafta, 126 sene evvel Thomas Edison tarafından kurulan General Electric’in Dow Jones Sanayi Endeksi’nden çıkartıldığı duyurulmuştu.

Son 1 yılda General Electric’in New York Borsasında işlem gören hisseleri yüzde 54 oranında düşerken, bugünkü açıklamanın ardından şirketin pay başına değeri yüzde 8,9 artışla 13,88 dolara kadar yükseldi.

 

 

 

Muhabir : Övünç Kutlu
YayınlayAA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir