• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Fransa’nın en zenginleri servetlerini üçe katladı
Fransa'nın en zenginleri servetlerini üçe katladı

Fransa’nın en zenginleri servetlerini üçe katladı

Fransa’da ülkedeki en varlıklı 500 iş adamının servetinin son 10 yılda üçe katlanarak 650 milyar euroya ulaştığı ve euro milyarderi sayısının ilk kez yüzü aştığı ortaya çıktı.

Challenges dergisince bu sene 23’üncüsü yapılan Fransa’nın en zenginleri araştırmasına derginin yarın piyasaya çıkacak sayısında yer verildi.

Derginin internet sitesinde yayımlanan araştırmaya göre, ülkedeki en varlıklı 500 iş adamının serveti 2018’de geçen yıla oranla yüzde 13 artış gösterirken, son 10 yılda servetin üç misli artarak 650 milyar euroya ulaştı. Araştırmada, en zenginler listesine giren milyarder sayısının da ilk kere 100’ü aştığı yer aldı.

Buna göre, 2009’da Fransa Gayrı Safi Yurtiçi Hasılasının (GSYH) sadece yüzde 10’unu oluşturan en varlıklı 500 iş adamının serveti, 2018’de yüzde 30’a ulaştı.

Listenin ilk sırasında başta lüks elbise ve takı olmak üzere fazla sayıda sektörde etkinlik yürüten LVMH’nin sahibi Bernard Arnault’nun, 73,2 milyar euro ile Avrupa’nın en varlıklı iş adamı olduğu belirtildi. Geçen sene serveti 46,9 milyar euro olarak hesaplanan Arnault, aynı zamanda Le Parisien ve Les Echos gazetelerinin de içerisinde bulunduğu medya grubunun da sahibi.

En zenginler listesinin ilk 10’undaki iş adamlarından 6’sının lüks ve kozmetik sektöründe etkinlik yürüttüğü ortaya çıkarken, Le Monde, Le Figaro, Liberation gibi gazeteler başta olmak üzere Fransız basınını elinde tutan iş adamlarının da listenin ilk sıralarında olduğu kaydedildi.

BFMTV kanalı, 2009’da en zenginler listesine girmek için 40 milyon euro kişisel servetin yeterli olduğunu, bugün ise bu rakamın 140 milyon euro olarak hesaplandığını ve bu durumun Fransa’da zenginlerin servetine servet kattığı anlamına geldiği yorumunda bulundu.

Öte yandan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, memleket kamuoyunda “zenginlerin cumhurbaşkanı” olarak eleştiriliyor.

Odoxa-Dentsu Consulting tarafından 5 Mayıs’ta yayımlanan kamuoyu araştırmasına göre, Fransız halkının yüzde 72’si Macron’un zenginlerin cumhurbaşkanı olduğunu düşünüyor.

Eski Cumhurbaşkanı François Hollande, geçen ay katıldığı bir televizyon programında halefi Macron’un “zenginlerin değil en zenginlerin cumhurbaşkanı olduğunu” söylemişti.

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir