• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / “Fındık piyasasında güvenli ortam gerekiyor”
"Fındık piyasasında güvenli ortam gerekiyor"

“Fındık piyasasında güvenli ortam gerekiyor”

Bayraktar, yaptığı açıklamada, devletin 2009’dan bu yana fındık üreticisine 7,2 milyar lira destek ödemesinde bulunduğunu söyledi.

Bu uygulamanın ileriye dönük problemleri çözmeyeceğini savunan Bayraktar, “Geçen sene Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) fındık alarak aslında doğrudan destek sisteminin 2009’da çıkış amacını gerçekleştirmediğini, fındıkta var sayılan problemleri çözmediğini ortaya koymuş oldu. 2009’dan bu yana bizim söylediklerimiz maalesef doğru çıktı.” dedi.

Bayraktar, geçen sene TMO’nun yaptığı gibi devletin FİSKOBİRLİK veya diğer bir kuruluş aracılığıyla mutlaka piyasadan fındık alması gerektiğini anlatım ederek, fındığın fazla olduğu yıllarda bilhassa piyasanın regüle edilmesi, dolayısıyla fiyatın dengede tutulması gerektiğini vurguladı.

TMO’nun geçen sene piyasadan fındık aldığını ve şu anda piyasaya fındık sattığını anımsatan Bayraktar, şöyle devam etti:

“Bir müdahale kurumu kastıyla üreticiyi korumak amacıyla fiyatı dengede tutmak isteyen bir kurumun, piyasadan fındık aldığı sene o fındığı o sene içerisinde tekrar piyasaya sürmesi hiçbir mana anlatım etmez. Bunun aslında piyasayı düzenleme açısından hiçbir anlamı yok. Alsın çürütsün mü hayır çürütmesin, fındık fazla olduğu sene tutsun, az olduğu sene piyasaya sürsün.”

Bayraktar, fındıkta piyasa güvenliğine işaret ederek, “Fındık piyasasında güvenli ortam gerekiyor. Fındıkta piyasanın mutlaka müstahsil açısından da tüketici açısından da güvenlikli bir ortama kavuşması lazım. Diyelim ki alt limit 14 lira, bilmeli ki müstahsil fındık az olsa da fazla olsa da fiyatı 14 liradan aşağı olmayacak. Üst limit 16 lira diyelim ki tüketici de bilmeli ki fındık az olsa da fazla olsa da eder 16 liradan yukarıya geçmeyecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Lütfi Bayraktar, bunun rekoltenin yüksek olduğu yıllarda müdahale alımıyla düşük olduğu yıllarda da alınan fındıkların piyasaya tekrar verilmesiyle olası olabileceğini söyledi.

“KALICI BİR İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÜRETMEK LAZIM”

Fındıkla ilgili uzun vadeli planlamalar yapılması gerektiğini belirten Bayraktar, sözlerini şöyle tamamladı:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Trabzon mitinginde ‘Fındıkla ilgili bazı sıkıntılar olduğunu arkadaşlarım iletti. Üreticilerimizi mağdur etmeyecek bir çözümü de inşallah seçimin ardından bulacağız’ demiş olmasını bu bölgede yaşayan insanlar, bu sektörün bütün aktörleri, bütün siyasiler bir fırsat bilip günübirlik çözümler yerine, uzun süreli çalışmalarla bu mesele çözülmeli. Yoksa günübirlik yaklaşımlarla fındıkta sorunlar o an için çözülür sanılır ama her sene tekrar bu sorunları tartışırız. Bu sene Sayın Cumhurbaşkanımız bunu demişken ortak akılla kalıcı bir iş birliği içerisinde çözüm önerileri üretmek lazım.”

haberturk.com


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir