• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Fiat dizeli durduruyor, yeni hedef elektrikli araçlar
Fiat dizeli durduruyor, yeni hedef elektrikli araçlar

Fiat dizeli durduruyor, yeni hedef elektrikli araçlar

İtalyan müstahsil Fiat, markanın geleceğini elektrikli otomobiller olarak belirledi. Fiat Chrysler Automobile (FCA) 2021 yılına kadar Avrupa’daki bütün dizel binek otomobillerinin üretimini aşamalı olarak durduracak ve 2022 yılına kadar otomobillerin elektrikle geleceğe hazırlanmasına 9 milyar euro yatırım yapacak. FCA CEO’su Sergio Marchionne Fiat 500 ve Panda modellerinin esas alınarak strateji geliştirileceğini kaydetti.

Şirketin yeni iş planının anlatıldığı toplantıda konuşan FCA CEO’su Sergio Marchionne, Fiat’ın Avrupa’daki geleceğinin ufak ve elektrikli araçlar olacağını söyledi. Model sayısının düşürüleceğini anlatım eden Marchionne, Fiat 500 ve Panda modellerinin esas alınarak strateji geliştirileceğini kaydetti.

“Fiat için Avrupa’daki oyun alanı daha hususi bir alanda yeniden tanımlanacak” diyen Marchionne, eder gücü olmayan ürünlerin kaldırılması gerektiğini belirtti. Marchionne, “Avrupa Birliği’ndeki emisyon düzenlemeleri göz önünde bulundurulduğunda, kitlesel pazar vasıta üreticilerinin fazla kârlı olması fazla zor.” ifadesini kullandı.

Marchionne 500 and Panda modellerinin markanın Avrupa’da oynayabileceği en iyi iki model olduğunu da sözlerine ekledi.

Avrupa’da ufak sınıftaki araçların satış rakamlarına bakıldığında, en fazla satılan vasıta 190 bin aşan rakamıyla Fiat 500. Onu tekrar bir Fiat markası olan Panda 187 bin 682 adetlik satışla takip ediyor. Üçüncü sırada ise yaklaşık 100 binlik satışla Volkswagen Up yer alıyor.

DİZEL TAMAMEN BİTİYOR

Öte yandan FCA, elektrikli araçlara dönme stratejisi doğrultusunda dizele de veda etmeye hazırlanıyor. Fiat 2021 yılına kadar Avrupa’daki bütün dizel binek otomobillerinin üretimini aşamalı olarak durduracak ve 2022 yılına kadar otomobillerin elektrikle geleceğe hazırlanmasına 9 milyar euro yatırım yapacak.

Marchionne, bunun sadece kendileri açısından değil, otomotiv pazarı açısından da sistematik bir değişiklik olduğuna dikkat çekti.

Fiat, dizel teknolojisinin hem regülasyon hem de tüketici yaklaşımları nedeniyle giderek önemini yitirdiğini düşünüyor. Marchionne, FCA’nın araba üreticilerinin emisyon kurallarına uymalarını sağlamak için hibrit ve elektrikli otomobilleri teşvik etmek konusunda mühim bir rol oynadığını anlatım etti.

FCA, otomobillerin elektrikle geleceğe hazırlanması, bağlantılı hizmetler ve otonom araçların gelişmekte olduğu otomotiv pazarında mühim bir oyuncu olmaya devam etmek için toplamda yaklaşık 45 milyar euro yatırım yapacak.

HANGİ MARKA İÇİN NELER YAPILACAK?

Marchionne, düzenlenen toplantıda Fiat modellerinin istikbal vizyonlarını da paylaştı.

Verilen bilgiye göre, geçmişte iddialı büyüme hedeflerini karşılamayan Alfa Romeo, süper spor araba 8C ve spor araba GTV’yi canlandırarak İtalyan spor araba üreticisini yeniden harekete geçirmeyi planlıyor. Marka ayrıca iki tane yeni SUV lanse edecek, dizelleri azaltacak ve uzun dingil mesafesine sahip sedanlarla Çin pazarına ağırlık vererek 2022’ye kadar yıllık satışlarını 400.000 adede kadar çıkartacak.

Maserati üretimi ise 2022 yılına kadar iki katına çıkartılarak 100 bine ulaştırılacak. Bu hedef kapsamında orta boy bir SUV ve bir Alfieri coupe/cabrio model de mahsul gamına eklenecek.

Porsche 911’e rakip bir spor araba olan Alfieri, ilk kez 2014 Cenevre Araba Fuarında ortaya çıkmıştı, ancak o tarihten bu yana gecikmeler yaşadı. Tamamen elektrikli Alfieri Coupe 300 km/s maksimum hıza ulaşacak.

FCA, küresel çapta yüksek marjlı bir marka oluşturmak için şirketin öncelikli markası olan Jeep için agresif büyüme hedefleri açıkladı. Dokuz yeni mahsul tanıtacak olan Jeep aka hacimli SUV da iç olmak üzere üç yeni segmente daha giriş yapacak.

Jeep, global mahsul gamını ise daha ufak A segment araçlarla genişletmeyi planlıyor. Marka, mahsul gamında bütün araçları 2022 yılına kadar 10 plug-in hybrid ve dört tane tamamen elektrikli olmak üzere elektrikli modellere dönüştürecek.

2022’ye kadar sektörde satılan her 12 SUV araçtan birinin bir Jeep olması beklediğini söyleyen marka kati bir satış hedefi vermekten kaçınırken uzun vadede küresel SUV pazarının yüzde 20’sini hedefliyor.

Haberturk.com


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir