• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Fenerbahçe’de tarihi seçim başladı
Fenerbahçe'de tarihi seçim başladı

Fenerbahçe’de tarihi seçim başladı

Fenerbahçe, başkanını bugün belirliyor… Bir yanda Aziz Yıldırım bir yanda Ali Koç, kongrede başkanlık koltuğuna oturmak için tarihi bir imtihan verecekler. Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük’ün daha önceden açıkladığı gibi 26 bin 5 şahıs bugünkü seçimde oy kullanma hakkını sahip. Sarı-Lacivertli üyeler 10.00-17.00 saatleri arasında kendilerine bildirilen sandık ve dizi numarası ile oylarını kullanabilecekler. Saat 17.00’de sandık başında olan, ancak hala oy kullanamayan üyelere ise oylarını kullanma hakkı verilecek. Daha sonra sandıklar aynı anda açılarak sayıma geçilecek ve Fenerbahçe’nin yeni başkanı belli olacak.

RENKLER BELLi OLDU 

Aziz Yıldırım ve Ali Koç’un yarışacağı seçim öncesinde oy pusula renkleri de belli oldu… Süreyya Stadı’nda dün yapılan kongrenin ilk gününde Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük’ün davetiyle Yıldırım adına Şekip Mosturoğlu, Koç adına da Semih Özsoy kürsüye gelerek kullanılacak oyların rengini belirlediler. Buna göre sarı pusula Aziz Yıldırım, ak pusula da Ali Koç oldu.

4 BAĞIMSIZ ADAY

Fenerbahçe’nin dün başlayan kongresinde sürpriz adaylar çıktı. Aziz Yıldırım ve Ali Koç listelerini divan başkanlığına teslim etti. Aziz Yıldırım ve Ali Koç’un adaylığından başka, listelere ek olarak 4 aza daha müstakil namzet olarak başvuru yaptı. 

“Başkanım, pek çok kez kimse Fenerbahçe’den aka değildir dediniz ve sanırım şunu unuttunuz, siz de Fenerbahçe’den aka değilsiniz. Siz bunu unuttunuz. Bugün geldiğimiz noktada kendinizi koskoca Fenerbahçe’nin önüne geçirdiniz.”

ALİ KOÇ

“Futboldan çok anladığını söyledin… Gel sen futbolu yönet, ben de amatörleri yöneteyim, sen de yönet kulübü ben de. Hem sen kazan, hem de Fenerbahçe kazansın. Fenerbahçe başkanlığı böyle bir fedakarlığı yapmayı gerektirir.”

AZİZ YILDIRIM

OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISINDA OLAYLAR ÇIKTI 

Fenerbahçe Kulübü Seçimli Olağan Umumi Kurulu’nda reis adayı Ali Koç’un konuşması sırasında aka gerginlik yaşandı. Süreyya Stadı’nda yapılan kongrede Ali Koç’un konuşması sırasında var reis Aziz Yıldırım ile Koç’u destekleyen üyeler arasında tartışmalar çıktı. 

YILDIRIM’IN LİSTESİ (ASİL) 

■ Mithat Yenigün 
■ Mehmet Kocadon 
■ Nihat Özbağı 
■ Mahmut Uslu 
■ İlhan Ekşioğlu 
■ Şekip Mosturoğlu 
■ Ömer Temelli 
■ Önder Fırat 
■ Ozan Balaban 
■ Ahmet Özokur 
■ Fatih Öztürk 
■ Selim Kosif 
■ Ahmet Ketenci 
■ Metin Doğan 

YEDEK ÜYELER 

■ Yasemin Merçil 
■ Yahya Uğur 
■ İlyas Bulcay 
■ Barış Göktürk 
■ Levent Kınay 
■ Murat Salar 
■ Eray Arda 

ALİ KOÇ’UN LİSTESİ 

■ Semih Özsoy 
■ Nevres Erol Bilecik
■ Mehmet Burhan Karaçam 
■ Sevil Zeynep Becan
■ Şaban Erdikler
■ Mustafa Tankut Turnaoğlu 
■ Fethi Pekin 
■ Metin Şen 
■ Turhan Şahin 
■ Mustafa Kemal Danabaş 
■ Acar Sertaç Komsuoğlu 
■ Simla Türker Bayazıt 
■ Ömer Okan 
■ Burak Çağlan Kızılhan 

YEDEK ÜYELER 

■ Belgin Aral 
■ Alper Pirşen 
■ Ozan Korman Tarman 
■ Metin Sipahioğlu 
■ Selahattin Baki 
■ Muhittin İlker Dinçay 
■ Esra Nazlı Ercan 

3. KEZ YILDIRIM’A KARŞI MÜCADELE

Aziz Yıldırım’ın başkanlığını yaptığı idare kurullarında yer saha isimler, 3. kez Yıldırım’a karşı başkanlık mücadelesine girdi. 14 Haziran 1998’de yapılan seçimli umumi kurulda yönetime giren Hulusi Belgü, 31 Mayıs 2015’te Yıldırım’a karşı reis adayı oldu. 20 Şubat 2000 seçiminde yönetimde yer bulan Şadan Kalkavan ise 24 Mayıs 2009’daki kongrede Yıldırım’a rakip çıktı. Bu kere da 25 Haziran 2006 ile 24 Mayıs 2009’daki kongrelerde iki devre yönetime seçilen Ali Koç namzet olarak Yıldırım’dan görevi devralmaya çalışacak. 

AZİZ YILDIRIM’IN 13. KONGRESİ 

Fenerbahçe Kulübünün hafta sonu yapılacak seçimli olağan umumi kurulunda reis adayı olan Aziz Yıldırım, sarı-lacivertli kulüpte 13. kongresini geçirecek. Sarı-lacivertli kulübe ilk kez 14-15 Şubat 1998’deki umumi kurulda reis seçilen Yıldırım, 20 yılı aşkın sürede girdiği 12 kongrede de koltuğu bırakmadı.

Fenerbahçe Kulübünün yarın ve 3 Haziran’da Süreyya Stadı’nda gerçekleşecek kongresinde bir kez daha namzet olan Yıldırım, 13. kongresinde Ali Koç’a karşı yarışacak.

KARŞISINA 5 KEZ RAKİP ÇIKTI

Yıldırım’ın bugüne dek geçirdiği 12 kongrede karşısında sadece 5 kez rakip çıktı.

Sarı-lacivertilerin, 8’i olağan, 4’ü olağanüstü umumi kurul toplantısı olmak üzere 12 kongrenin 7’sinde Aziz Yıldırım tek namzet olarak seçime girdi. Yıldırım, 5 umumi kurulda ise Vefa Küçük (iki kez), Şadan Kalkavan, Mehmet Ali Aydınlar ve Hulusi Belgü’yü geçerek kongreyi kazandı.

1998 ve 2000 yıllarındaki kongrelerde, şu anda kulübün yüksek divan kurulu başkanlığını yapan Vefa Küçük karşısında başkanlık yarışlarını kazanan Yıldırım, 2009’da da Şadan Kalkavan karşısında kongrenin galibi olmuştu. Yıldırım, 2013’te Mehmet Ali Aydınlar, 2015’te ise Hulusi Belgü karşısında aka oy farklarıyla başkanlığa seçilmişti.

Öte yandan başkanlık dönemi içinde 2 kez resmi olarak istifa eden Yıldırım, camiadan gelen baskılarla yeniden namzet olup olağanüstü umumi kurullarda itimat tazeledi.

İLK KONGREYİ 1 OY FARKLA KAZANDI

Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Kulübü Başkanlığı’na ilk kez talip olduğu 14-15 Şubat 1998 tarihlerindeki olağan umumi kurulda, en yakın rakibi Vefa Küçük’ü sadece 1 oy ile geçerek reis oldu.

Bu kongrede, başkanlığı Aziz Yıldırım kazanırken, listesinden sadece 1 asil, 5 de yedek aza yönetime girebildi. Küçük’ün listesinden 16 ad en çok oyu aldı. Sandıktan Yıldırım’a 1469, Küçük’e 1468, Ömer Çavuşoğlu’na da 157 oy çıktı.

13-14 HAZİRAN 1998 OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULU

Vefa Küçük’ün idare kuruluyla başkanlık görevine başlayan Yıldırım, bu yönetimle 4 ay çalıştı.

13-14 Haziran 1998 tarihlerinde planlanan seçimli olağanüstü umumi kurula tek namzet olarak giren Yıldırım, bu kez kendi listesiyle, kulübe 2. kez reis seçildi.

Fenerbahçe Başkanı, Küçük’ün idare kuruluyla geçirdiği çalışma döneminin ardından, 14 Haziran’dan itibaren ilk kez kendi oluşturduğu listeyle çalışmaya başladı. Bu kongrede Aziz Yıldırım’a 655, idare kurulu listesine ise 653 oy verildi.

19-20 ŞUBAT 2000 OLAĞAN GENEL KURULU

Yıldırım, 1999 yılında Fenerbahçe’nin üst üste fena sonuçlar alması ve son olarak Pendikspor’a Türkiye Kupası’nda 2-1 yenilmesinin ardından kulüp başkanlığına yeniden namzet olmayacağını açıkladı.

15 Ocak 2000’de olağanüstü umumi kurul, öbek liderleri Kazım Bayülken, Onur Kayador ve Aziz Yılmaz’ın yanı dizi umumi kurul üyelerinin bazılarının verdiği 2 ayrı önergeyle, oy çokluğuyla iptal edildi ve Aziz Yıldırım, 19-20 Şubat 2000’deki olağan umumi kurula kadar başkanlığını sürdürdü.

Vefa Küçük, 19-20 Şubat 2000 tarihlerindeki olağan umumi kurulda 2. kez Aziz Yıldırım’a rakip oldu. Yıldırım 2 bin 657 oy aldığı kongrede, bin 974 oy saha Küçük’e 683 oy ayrım atarak, 3. kez Fenerbahçe Kulübü Başkanlığı’na getirildi.

İLK İSTİFA VE 30 HAZİRAN – 1 TEMMUZ 2001 OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULU

Aziz Yıldırım, vazife süresi içindeki ilk istifa kararını, başkanlığı döneminde sarı-lacivertli futbol takımının ilk kez ligde şampiyon olduğu 2000-2001 sezonunun sonunda aldı. Katıldığı bir televizyon programında diri yayında, sıhhat nedenleri ve ailesine yeterince zaman ayıramadığı gerekçesiyle görevini noktaladığını açıklayan Yıldırım, art dönmesi için baskı yapılmamasını istediyse de gelen baskılar üzerine yeniden namzet oldu.

İstifanın ardından 30 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen olağanüstü umumi kurulda yeniden namzet olarak, yeni idare kurulu listesiyle seçilen Aziz Yıldırım, 1067 oyla 4. kez Fenerbahçe Kulübü Başkanlığı’na getirildi.

2-3 MART 2002 OLAĞAN GENEL KURULU

2-3 Mart 2002 tarihlerinde gerçekleştirilen seçimli olağan umumi kurulda namzet olan Aziz Yıldırım 5. kez sarı-lacivertli kulübe reis seçildi. Tek namzet olarak girdiği seçimde 2 bin 175 oy saha Aziz Yıldırım, yenilediği idare kuruluyla görevine devam etti.

6-7 MART 2004 OLAĞAN GENEL KURULU

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Yıldırım, 6-7 Mart 2004 tarihlerinde gerçekleştirilen seçimli olağan umumi kurulda 6. kez reis seçildi. Bir önceki seçim gibi kongreye rakipsiz giren Yıldırım, 3 bin 586 üyenin katıldığı umumi kurulda, 3 bin 555 oy aldı.

4-5 MART 2006 OLAĞAN GENEL KURULU

Yapılan tüzük değişikliğiyle başkanlık vazife süresi 3 yıla çıkarılan Fenerbahçe’de, 4-5 Mart 2006’da gerçekleştirilen olağan umumi kurulda Aziz Yıldırım 7. kez reis seçildi. Yıldırım, tekrar tek namzet olarak girdiği kongrede 3 bin 676 oy aldı.

İKİNCİ İSTİFA VE 24-25 HAZİRAN 2006 OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULU

Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Kulübü Başkanlığı görevi süresince ikinci kez istifasını 2005-2006 sezonu sonrası açıkladı. Camiadan gelen yoğun baskılar üzerine kararını değiştiren Aziz Yıldırım, 24-25 Haziran 2006 tarihlerinde gerçekleştirilen olağanüstü umumi kurulda tek başına namzet olarak 8. kez Fenerbahçe Kulübüne reis seçildi. Yıldırım, bu kongrede de 2 bin 824 oy aldı.

23-24 MAYIS 2009 OLAĞAN GENEL KURULU

23-24 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleştirilen olağan umumi kurulda, 9 sene sonra Aziz Yıldırım’a rakip çıktı. Daha evvel bir devre Yıldırım’ın idare kurulunda yer saha Şadan Kalkavan, bu kez Aziz Yıldırım’a rakip oldu. Geçerli 6 bin 335 oyun, 5 bin 53’ünü alarak, sandıktan lehine bin 216 oy çıkan Şadan Kalkavan’ın önünde yer saha Yıldırım, 9. kez Fenerbahçe’ye reis seçildi. Kongrenin 3. reis adayı Funda Sibel Pala’ya ise sandıktan 66 oy çıkmıştı.

CEZAEVİNDE SEÇİMİ KAZANDI

Aziz Yıldırım, 19-20 Mayıs 2012’de gerçekleştirilen, olağan umumi kurulda 10. kez reis seçildi.

“Futbolda şike” soruşturmasında tutuklu yargılanan Yıldırım, cezaevinde bulunduğu sırada tek namzet olarak girdiği kongreyle başkanlığını sürdürdü. Süreyya Sports Arena’da gerçekleştirilen umumi kurulda 5 bin 269 oyla Aziz Yıldırım, o güne kadar ki en çok oyu alarak başkanlığa seçilmiş oldu.

MEHMET ALİ AYDINLAR’A KARŞI REKOR OY ALDI

Fenerbahçe Kulübü, 2013 yılında olağanüstü umumi kurul kararı aldı. Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesinin (CAS) 2 yıllık Avrupa’dan men cezasını onamasının ardından, Fenerbahçe yönetimi yaptığı toplantıda olağanüstü umumi kurula gidilmesini kararlaştırdı.

Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda 2-3 Kasım 2013 tarihlerinde gerçekleştirilen kongrede Mehmet Ali Aydınlar ile yarışan Yıldırım, yekün 9 bin 380 oyun kullandığını seçimde 6 bin 821 oy alırken, Aydınlar’a 2 bin 383 oy çıktı. Kulüp tarihinin en geniş katılımlı bu kongresinde Aydınlar’a aka ayrım atarak itimat tazeleyen Yıldırım, aynı zamanda kulüp tarihindeki en yüksek oy sayısına ulaştı.

HULUSİ BELGÜ KARŞISINDA DA RAHAT KAZANDI

Aziz Yıldırım, 12. kongre zaferini 30-31 Mayıs 2015’te Hulusi Belgü karşısında kazandı. Süreyya Spor ve Etkinlik Salonu’nda yapılan kongrede 6 bin 648 oy kullanıldı. Yekün 21 sandıkta yapılan seçim sonucunda Aziz Yıldırım 5 bin 504, Belgü bin 144 oy aldı. Aziz Yıldırım, rakibine 4 bin 360 oy ayrım atarak bir kez daha başkanlık görevine getirildi.

SON KEZ ADAY

Aziz Yıldırım, 2-3 Haziran’daki seçimle son kez başkanlığa namzet olduğunu açıkladı. Eski yönetici Ali Koç ile reis olmak için yarışacak Yıldırım, seçim kampanyası boyunca yaptığı konuşmalarda sarı-lacivertli kulüpte son kez başkanlığa namzet olduğunu vurguladı.

ÜYELER BUNLARA DİKKAT ETMELİ!

■ Süreyya Stadı Fenerium Tribünü’nde gerçekleşecek Seçimli Olağan Umumi Kurul Toplantısı’na katılacak olan kongre üyeleri, her umumi kurulda olduğu gibi kulüp üyelik kimliği ya da resmi kimliklerini (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Pasaport gibi) giriş sırasında ibraz ederek Umumi Kurul Toplantısı’nı stattan takip edebilecekler.

■ Seçimli Olağan Umumi Kurul Toplantısı’nda bugün katılım sağlayamayacak üyeler, herhangi bir hak kaybına uğramadan yarın oy kullanma işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

■ Umumi Kurula katılım hakkı olan üyeler, umumi kurula giriş kartlarını alabilecekleri masa ve dizi numaraları ile oy kullanabilecekleri sandık ve dizi numaraları kendilerine bildirildi.

■ Buna göre Umumi Kurul üyeler, kendilerine SMS olarak gönderilen masa ve dizi numaraları ile bugün ve yarın toplantı bitimine kadar 10.00-17.00 saatleri arasında umumi kurul giriş kartlarını temin edebilecekleri gibi yarın da 10.00-17.00 saatleri arasında kendilerine bildirilen sandık ve dizi numarası ile 38 sandıkta oylarını kullanabilecekler.

■ Kongrede bugün umumi görüşmeler yarın ise başkan, idare kurulu ve kurulların seçimi yapılacak.

■ Bedensel Engelli ve Gazi üyeler, müsabakalarda olduğu gibi Bedensel Engelli ve Gazi kapısından refakatçileriyle beraber girişlerini gerçekleştirecek.

■ Stadın Fenerium Tribünü arkasında bulunan Recep Peker Caddesi; sezon içerisindeki müsabakalarda olduğu gibi, Yoğurtçu Parkı’ndan Kenan Evren Lisesi’ne kadar trafiğe kapatılacak ve emniyet önlemleri alınacak. Umumi Kurul’a katılım gösterecek olan üyeler araçlarını, stat otoparklarının kapalı olması sebebiyle civarda bulunan otopark veya müsait alanlara park edebilecekler.

■ Umumi Kurul alanına, taşıma belgesi olsa dahi silah, keskin-delici, yaralayıcı alet veya patlayıcı madde gibi nesneler kesinlikle alınmayacak. 

NOTLAR

> Rekor katılımla sarı-lacivertli kulübün en çok oy saha başkanı da belli olacak. Önceki rekor, 2013 yılında yapılan kongrede 6 bin 821 oy saha Aziz Yıldırım’a aitti.

> Başkan, idare kurulu ve öbür kurulların belli olacağı 3 Haziran Pazar günü üyeler oy kullanacak. Oy verme işlemi 10.00-17.00 saatlerinde, 38 sandıkta gerçekleştirilecek.

> Sandıklar oy verme işlemi bittikten sonra toplu olarak açılacak ve umumi kurul divan başkanının öncülüğünde oylar sayılacak. Günün sonunda umumi kurul divan başkanı, sarı-lacivertli kulübün başkanını açıklayacak.

Haberturk.com

 


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir