• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Fed yetkililerinin 2018 faiz artışı beklentisi toplam 4’e yükseldi
Fed yetkililerinin 2018 faiz artışı beklentisi toplam 4'e yükseldi

Fed yetkililerinin 2018 faiz artışı beklentisi toplam 4’e yükseldi

Politika yapıcıların ürem sürecine ilişkin tahminlerini gösteren noktasal grafiğe göre yetkililer, 2018 yılında toplamda dört kez ürem artırımına gidilmesini bekliyor.

Fed fonlama oranını yüzde 1.75 –2.00 aralığına çekti

Fed’in iki günlük Haziran ayı siyaset toplantısının ardından Çarşamba günü açıklanan karara göre yetkililer, 25 baz puanlık ürem artırımına giderek üst bandı yüzde 2.00 seviyesine çekti.

Piyasanın kararla paralellik gösteren beklentisi de Fed’in fonlama faizinde 25 bp artırıma giderek yüzde 1.75 – 2.00 seviyesine çekeceği yönündeydi.

Noktasal grafik: Yetkililer 4 ürem artırımı bekliyor

Yatırımcılar Fed kararı öncesinde, siyaset yapıcılarının 2018 yılına ilişkin ürem artırımı projeksiyonunun üçten dört artırım beklentisine yükseltilip yükseltilmeyeceği üzerindeydi.

Çarşamba günkü açıklanan noktasal grafiğe göre siyaset yapıcılar beklentileri 2018’de toplamda 4 ürem artışı beklentisine revize etti.

7 FOMC yetkilisi 4 ürem artışını destekliyor

Mart ayındaki ürem artışı kararı sonrasında 6 FOMC yetkilisi 3 ürem artışını desteklerken, 6 yetkili ise 4 ürem artırımı yapılması taraftarıydı. Bu çerçeve noktasal grafik üzerinde de gözlemlenebildiği gibi değişmiş vaziyette. Haziran ayı toplantısı sonrasında revize edilen grafiğe göre 7 yetkili 4 ürem artışını destekliyor, 5 Fed guvernörü ise 3 ürem artımı yapılması gerektiği görüşünü paylaşıyor.

Uzun vadeli ürem artışı beklentisi yukarı yönlü revize edildi

Fed’in faizler için medyan beklentisi 2019 yılı için de yukarı yönlü değişti. Ancak bu değişikliği Wall Street Journal uzun vadeli beklentileri daha az güvenilir bulduğu, için fazla dikkate almıyor. Noktasal grafik üzerinde 2019 ve 2020 yılları için ürem artışı beklentilerinde herhangi bir noktaya yoğunlaşma gözlemlenmiyor daha dağınık bir beklenti laf konusu. 


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir