• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Fed tutanakları: Ticaret politikasında yoğunlaşan risk görüyoruz
Fed tutanakları: Ticaret politikasında yoğunlaşan risk görüyoruz

Fed tutanakları: Ticaret politikasında yoğunlaşan risk görüyoruz

Fed 12-13 Haziran’da gerçekleştirdiği toplantısının tutunaklarıyla, Fed kademeli ürem artışını, ticaret savaşından ileri gelen risklerin yükseldiğini doğrulamış oldu. 

Tutanaklarda, pek fazla FOMC üyesinin ticaret politikasında belirsizlik ve riskin yoğunlaştığını gördüğü belirtildi. Ayrıca bazı üyelerin bu tarz bir belirsizlik ve riskin iş dünyasının beklentileri ve yatırım harcamaları üzerinde negatif etkisi olabileceğini düşündüğü aktarıldı. 

Toplantı tutanaklarında şu ifadelere yer verildi:

“Üyeler genellikle şimdiden kuvvetli iktisat ve orta vadede yüzde 2 hedefini karşılaması beklenen enflasyonla, kademeli ürem artışına devam etmenin müsait olabileceğini değerlendirdi” 

Ticaret savaşının menfi etkileri

Fed yetkilileri, vergi kesintileri ve artan hükümet harcamalarıyla ekonomiyi istikrarlı bir yolda tutmaya çalışıyorlar. Öte yandan bazı yetkililer ekonomik görünümde yukarı yönlü risk oluştuğunu anlatım etti. Tutanaklarda, Fed guvarnörlerinin yükselen ticaret geriliminin iş yatırımlarını düşürdüğüne dair işaretleri yakından takip ettikleri bildirildi. Yatırımlar birinci çeyrekte ABD ekonomisinin büyümesine aka katkı sağlaması nedeniyle ehemmiyet arz ediyor.

Yükselen Riskler

Yetkililer toplantıda enflasyon riskini de tartıştı. Bazı yetkililer komitenin yüzde 2 olan enflasyon hedefini yakalamayı başardığını söylemek için erken olduğunu düşünürken, bazıları ise ekonominin portansiyelinin üzerinde çalıştığı sürenin uzamasının enflasyon baskısında artışa yol açabileceğini ve nihai olarak finansal krize yol açabilecek dengesizlikler yaratabileceğini anlatım etti. 

Tutanaklarda Avrupa’nın bir kısmındaki ve gelişen piyasalardaki ekonomik ve politik krizlerden büyüme ve enflasyon için aşağı yönlü risk olarak bahsedildi.

Fed, 13 Haziran’da 25 baz puanlık ürem artırımına giderek federal fonlama oranını yüzde 1.75 – 2.00 seviyesine yükseltilmiş ve ürem artışında medyan beklentisi bu yıl için toplamda 4’e çıkmıştı.

 


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir