• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Facebook sahte davranış gösteren hesapları kaldırdı
Facebook sahte davranış gösteren hesapları kaldırdı

Facebook sahte davranış gösteren hesapları kaldırdı

Dünyanın en aka sosyal paylaşım ağı Facebook, sitesinde düzmece davranış gösteren bazı hesapları tespit ettiğini ve kaldırdığını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, Facebook ile Instagram üzerindeki 32 sayfa ve hesabın, “koordineli düzmece davranış” göstermesi nedeniyle kaldırıldığı belirtilirken, “Bu çeşit davranışlara Facebook’ta ruhsat verilmemektedir, çünkü insanların ve kurumların kendi kimlikleri ve yaptıkları hakkında başkalarını yanıltmak için hesap ağları oluşturmasını istemiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Facebook’un laf konusu hesaplarla ilgili soruşturmasının henüz başında olduğu bilgisine yer verilen açıklamada, laf konusu hesap ve sayfaları kuran kişilerin, istikbal hafta başşehir Washington’da protestolar planladığı kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Facebook Siber Emniyet Politikaları Başkanı Nathaniel Gleicher, kaldırılan 8 sayfanın ilkine ek olarak Facebook üzerindeki 17 hesabın, Instagram’da ise 7 hesabın iki hafta evvel tespit edildiği bilgisini paylaştı.

Gleicher, laf konusu sayfalardan en az bir tanesinin 290 bin takipçisi olduğunu bildirirken, hesaplardan 9 bin 500’den çok paylaşım yapıldığını anlatım etti.

Ayrıca Gleicher, Facebook ve Instagram üzerindeki bu hesaplardan yaklaşık 11 bin dolar değerinde 150 reklamın yayınlandığını belirtti.

Söz konusu sayfaların Mayıs 2017’den bu yana yaklaşık 30 faaliyet yarattığını kaydeden Gleicher, bunlara 4 bin 700 kullanıcının katılmayı planladığını, bin 400 kullanıcının da katılmayı planladığını bildirdiğini aktardı.

ABD’nin 2016 başkanlık seçimleri öncesinde, Facebook üzerinde yaratılan düzmece hesap ve haberler nedeniyle, şirket siber emniyet önlemlerini sıkılaştırdığını duyurmuştu.

Facebook kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Mark Zuckerberg, mayıs ayında CNN kanalına verdiği röportajda, “Açıkçası, Rusya’nın seçimlere müdahalesi veya düzmece haberler olsun, 2016’da birtakım sorunlara yeterince yargıç değildik.” ifadesini kullanmıştı.

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir