• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Enflasyonla mücadeleye “Maliye” desteği
Enflasyonla mücadeleye "Maliye" desteği

Enflasyonla mücadeleye “Maliye” desteği

Ağbal, yaptığı açıklamada, maliye politikasının enflasyonla mücadeleye farklı kanallardan destek vereceğini söyledi.

Bu kapsamda halk maliyesindeki sıkılığın devam edeceğine ve hedeflenen bütçe açığının tutturulacağına işaret eden Ağbal, çift haneli seviyelerde bulunan enflasyonun en kısa sürede yine tek haneli seviyelere çekilmesi gerektiğini bildirdi.

Ağbal, Merkez Bankasının da sıkı nakit politikasına devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, “Geçen sene halk maliyesinde bir miktar genişlemeye gittik. Enflasyon gelişmeleri karşısında bunu art almamız lazım yani bütçe açığının ulusal gelire oranını yine sürdürülebilir seviyelere çekmemiz gerekiyor. Bütçede yapacağımız her iyileşme hem enflasyonu hem de cari açığı aşağı çekecek.” diye konuştu.
Kalıcı vergi indirimi taleplerinin maliye politikasında oluşturacağı menfi etkilerin gözardı edilmemesi gerektiğine dikkati çeken Ağbal, “Zaman vakit yaptığımız düzenlemeleri yetersiz bulan, bunların daha fazla yapılmasını isteyenler olabiliyor ancak her işin bir ölçüsü, hesabı, kitabı var. Bunları yapınca bir yerden vazgeçilen gelir kaynağını bir öbür yerden telafi etmezseniz o da açığın artmasına sebep oluyor.” ifadesini kullandı.

– “Gereken sıkılaşmayı yapmamız lazım”

Bütçedeki genişlemeyi kısa vadede eski seviyelere getirecek bir siyaset çerçevesinin oluşturulması gerektiğinin altını çizen Ağbal, şöyle devam etti:

“Önümüzde yeni Orta Vadeli Program (OVP) çalışmaları var. Orada gerçekten bir mali konsolidasyon yapılarak bütçede enflasyonla mücadele için lüzumlu sıkılaşmayı yapacağız. Özellikle yatırım, üretim istihdam ve dışsatım üzerindeki vergileri mali imkanlarımız ölçüsünde azaltacağız. Kayıt dışı ekonomiyle mücadele edeceğiz. Yeni kurmakta olduğumuz Risk Analiz Merkezi, bu konuda atılmış en somut adım. Burası, sektörel bazda risk analizleri yapacak, bu analizlerle mükelleflere uyarıcı bilgilendirmelerde bulunacak. Böylece, bütün vergiler bakımından kayıtlılığı takip altına alacağız.”

Ağbal, halk eder ve vergi ayarlamalarının enflasyonla mücadele için mühim olduğunu anlatım ederek, ” Merkez Bankası ile fazla yakın iş birliğimiz var. Akaryakıtta eşel mobil sistemine beraber çalıştık. Halk eder ayarlamalarının enflasyonist baskı yaratmaması, bilhassa vergi ayarlamalarıyla enflasyonun aşağı çekilmesi noktasında, imkanlarımız çerçevesinde, vergi indirimleri yapmak iç her türlü tedbiri alacağız. Bütün bunları yaparken ölçüsüz ve hesapsız olmayacağız. Mali alanımıza, imkanlarımıza bakıp yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

“TOPLUMA İLAVE YÜK GELMEYECEK”

Aldıkları son gider artırıcı tedbirleri topluma ek yük getirmeden, vergi artışı yapmadan, müsait araçlarla telafi edeceklerini belirten Ağbal, “Kalıcı gelir artışları ya da öbür kalemlerdeki gider azalışlarıyla bunu telafi etmemiz lazım. Halk harcamalarını yine gözden geçirip, daha rasyonel, ekonomiye yansıması daha mühim olan kalemlerde, gider kalemleri içinde ayarlamalar yapmak lazım.” dedi.

Ağbal, vergi sistemi içinde fazla sayıda vergi istisnası bulunduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bu istisnalar bir noktada bizim vazgeçtiğimiz vergiler. Bütün bu vergi istisnalarını bir süredir Gelir Politikaları Genel Müdürlüğümüz gözden geçiriyor. ‘Sosyoekonomik olarak getirdiğimiz bir istisna acep beklenen faydayı ve amacı sağlıyor mu, bunun iktisat üzerinde oluşturduğu etkiyle vazgeçilen gelir arasında analiz yapınca istisnanın devamı gerekir mi?’ diye çalışma yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde bütün vergi kanunlarındaki vergi istisnası ve vergi muafiyeti düzenlemelerini gözden geçirme çalışmalarını bitireceğiz. Bir de vergi tabanının genişletilmesi lazım. Bazı alanlarda bizim vergilerimiz taban olarak, kapsam olarak dar. Bazı sektörler var ki vergilemenin kapsamının genişlemesi lazım.”

Tüm bunları yaparken, yatırımları teşvik etmeye, üretim üzerinde maliyet oluşturacak hiçbir düzenleme yapmamaya ve ihracatta sıkıntı oluşturacak bir adım atmamaya dikkat edeceklerini vurgulayan Ağbal, “Genel iktisat içinde vergilemesi zor olan sektörlerin vergilendirilmesi, istisnaların gözden geçirilmesi, dolaylı vergilerde vergi nispet ve yapılarıyla ilgili bir gözden geçirme yapılması gerekiyor. Nihai amaç, bütçe dengesinde sahip olduğumuz kazanımları aynen korumak ve devam ettirmek, bütçe disiplini üzerinden enflasyonla mücadeleye katkı vermek, cari açığı aşağı çekmek.” diye konuştu.

Haberturk.com


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir