• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Ekonomi yönetimine güçlü 3 ayak
Ekonomi yönetimine güçlü 3 ayak

Ekonomi yönetimine güçlü 3 ayak

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile 16’ya inecek bakanlıklarda iktisat ağırlık kazanırken, köklü değişikliklerle 3 sacayağında üretim, finans ve ticarette kuvvetli adımlar planlanıyor. Ayrıca umumi müdür iç 500 üst düzey bürokratın bakanları ile göreve gelip ayrılmaları öngörülüyor.

Seçimlerin sonuçlanmasının ardından, piyasalar yeni iktisat yönetimine ve uygulanacak esas ekonomik politikalara kilitlendi. 16 üyeli olması beklenen yeni kabinede 3 koltukla sınırlandırılan iktisat yönetimine kimlerin geçeceği merakla bekleniyor. Kulislerde, mebus adayı gösterilmeyen 4 bakanın yanı sıra, iş dünyasından da sürpriz isimlerin yeni iktisat yönetiminde yer alabileceği konuşuluyor. Seçim sonuçları açıklanırken, gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oluşturacağı yeni kabineye ve bürokrasideki yeniden yapılanmaya çevrildi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde, “daha az bürokrasi, daha hızlı karar alma süreçleri” vizyonu çerçevesinde, bürokrasideki kademeler azaltılacak. Umumi müdür iç 500 üst düzey bürokratın bakanları ile göreve gelip bakanların vazife süresi dolunca görevlerinden ayrılmaları öngörülüyor. Başbakan ve yardımcılarının da iç olduğu 27 üyeli kabine 16 üyeye düşecek. Iktisat bakanlıklarında halen vazife yapmakta olan umumi müdür, müsteşar ve yardımcıları ile bakan yardımcılarının akıbeti ise merak ediliyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI BÜTÇE HAZIRLAYACAK

Erdoğan, birlikte çalışacağı bakanları da kendisi atayacak. Seçimlerden kısa süre evvel açıklanan yeni yapıya göre, en dikkat çekici değişim iktisat yönetiminde yaşanacak. Üretim, finans ve ticaretten oluşacak 3’lü sacayağında Hazine ve Maliye, Sanayi ve Kalkınma ile Ticaret bakanlıkları yer alacak. Bu yapılanma ile bakanların vazife alanları netleştirilerek yetki karmaşasının önüne geçilecek. Bugüne kadar Maliye Bakanlığı ve öbür bakanlıklar tarafından hazırlanan bütçeyi artık Cumhurbaşkanlığı hazırlayacak. ‘Strateji ve Bütçe Başkanlığı’, bütçe yapımı ve yönetimini etkin yürüterek, mali disiplin ve verimliliği amaçlayacak. 2019 bütçesi, ekim ayında Meclis’e sunulacak.

HARCAMALAR İÇİN TEDBİR

Varlık barışı, bayındır barışı ve yapılandırma gelirlerinin yanı dizi halk harcamaları için önlem alınacak.

VEKİL OLMAYAN AĞBAL KABİNEDE YER ALABİLİR

Bakan olarak atananlar mebus olamayacak. Aday gösterilmeyen Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Iktisat Bakanı Nihat Zeybekci ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün yeni yapılanmada yer alabilecekleri belirtilirken, hususi sektörde başarılı olmuş şirket yöneticileri ve CEO’lara da teklifte bulunulabileceği dile getiriliyor.

Milletvekili seçilen ekonomiyle ilgili 7 bakanın yeni kabinede vazife alıp almayacağına, Meclis’teki dengeler değerlendirildikten sonra karar verilmesi bekleniyor. Oldukça dolu bir ajanda ile göreve başlayacak olan yeni iktisat yönetimi, çift haneli enflasyon, işsizlik, cari açık, yüksek faiz, Döviz kuru gibi acil sorunlara çözüm arayacak. Dolar kuru ve faizdeki artışı denetim altına almak için birtakım tedbirlerin devreye sokulması bekleniyor.

4 OFİS, 9 KURUL AKTİF ROL OYNAYACAK

Doğrudan Cumhurbaşkanı’na bağlı çalışacak ve hükümet politikalarına cihet verecek 4 büro kurulacak. Finans, İnsan Kaynakları, Dijital Dönüşüm ve Yatırım Ofisleri yeni dönemde etkin vazife alacak. Yeni sistemde Cumhurbaşkanı’na en yakın yapılanmalardan birini de kurullar oluşturacak. Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları, Eğitim ve Öğretim Politikaları, Iktisat Politikaları, Güvenlik ve Dış Politikalar, Hukuk Politikaları, Kültür ve Sanat Politikaları, Sağlık ve Gıda Politikaları, Sosyal Politikalar ve Yerel Yönetim Politikaları isimleriyle 9 kurul oluşturulacak. Bakanlıklardan farklı olarak daha fazla “danışma kurulu” görevi üstlenecek olan kurullarda, iş dünyasından üniversitelere, kültür-sanattan bilime kadar alanında uzman kişiler siyaset inşa süreçlerine iç edilecek. Iktisat Politikaları Kurulu’na da bütün taraflar iç edilerek ekonomiye cihet verecek politikalar masaya yatırılacak. Yeni sistemde, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Sermaye Piyasası Kurumu (SPK), Rekabet Kurumu gibi üst kurullar ise özerk yapısını koruyacak.

Haberturk.com


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir