• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Dolar/TL yeniden 4.60’ın altında
Dolar/TL yeniden 4

Dolar/TL yeniden 4.60’ın altında

Dolar/TL ‘de seçim sonrası katı dalgalanma devam ediyor.

Dün güne paha kaybıyla başladıktan sonra yükselişe geçen Lira, dolar karşısında yüzde 1’in üzerinde kazançla 4.60’a kadar geriledi ve gelişmekte olan memleket nakit birimleri arasında en iyi performansı gösterdi.

Kur yeni güne ise %0.2 artışla 4.63’ten başladı, ilerleyen saatlerde 4.65’e yükseldi, akşam saatlerinde ise 4.60’ın altına çekildi.  

Uzmanlar seçimlerin ardından iktisat politikalarına yönelik soru işaretleri, OHAL’in kaldırılıp kaldırılmayacağı gibi belirsizlikler nedeniyle piyasalarda dalgalanmanın devam etmesini bekliyor.

“4.45-4.50 TABAN OLABİLİR”

Stratejist Doç. Dr. Evren Bolgün Bloomberg HT’ye yabancı yatırımcının ilk etapta yeni oluşacak kabineye bakacağını belirterek “Kimler kabinede olacak, Mehmet Şimşek olacak mı gibi kişiler üzerinden nazar var.

Faiz tarafında lüzumlu mali disiplin sağlanmadıkça ve enflasyon düşmedikçe faizlerin gerileme imkanı görünmüyor..Borsada fiyatlama farklı. Kısa vadede rahatlama olabilir, biraz daha yukarı potansiyel olabilir. Dövizde ise 4.45 – 4.50 seivyesi önümüzdeki dönemde taban olacak gibi görünüyor” yorumunu yaptı.
 
Dün Bloomberg HT’ye misafir olan Nomura Gelişen Ülkeler Ekonomisti İnan Demir ise seçim sonrası lüzumlu politikaların oluşmaması durumunda kur ve faizde seçim öncesinde görülen yükseliş trendinin devam edebileceğini söyledi.

Bloomberg HT’deki Yatırım Kulübü’ne misafir olan Rabobank Gelişen Piyasalar FX Stratejisti Piotr Matys TL’de en kötüsünün atlatılmış olabileceğini, TL varlıklarının daha stabil seyir izleyebileceğini söyledi.


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir