• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Dolar/TL ve euro/TL rekorlarını sürdürüyor
Dolar/TL ve euro/TL rekorlarını sürdürüyor

Dolar/TL ve euro/TL rekorlarını sürdürüyor

Dolar ve euro’da rekorlar bugün de sürüyor.

Bugün erken saatlerde Dolar/TL 4.44-4.47’de dalgalanan kur öğlen saatlerinde %1’in üzerinde artışla 4.49’u aşarak yeni bir rekor kırdı. Türk Lirası bugün gelişen memleket nakit birimleri arasında en fazla paha kaybeden nakit birimi oldu.

Dolar/TL dün 4.4752 seviyesini görerek tarihi zirveyi test ederken Euro da 5.30 ile doruk seviyeye yükselmişti. Gelişen memleket piyasa nakit birimlerinin neredeyse tamamı da dün dolar karşısında paha kaybetti. Küresel etkilerin yanı dizi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nakit politikasına ilişkin mesajları da doların Lira karşısında yükselişinde etkili oldu.

Moody’s dün Türkiye’deki makro trendlerin ülkenin kredi notu için menfi olduğunu bildirdi. Fonlama ve varlık kalitesi ile ilişkili aşağı yönlü risklerden ötürü bankacılık sisteminde görünümün negatif olduğu belirtildi.

EURO DA REKOR TAZELEDİ

Euro 5.28’den 5.3233’e yükselerek rekor tazeledi, sterlin % 0.8 artışla 6.05’te, dolar endeksi ise yatay seyirle 93 seviyelerinde seyrediyor. Borsa dün günü %1.77 kayıpla tamamlarken faizler de katı yükseldi. Borsa bugüne ise hafif yükselişle başladı, ardından negatife döndü. 10 yıllık tahvil faizi de bugün rekor tazeledi.

“SENARYO ALEYHİMİZE ÇALIŞIYOR”
 
Info Yatırım FX Araştırma Uzmanı Cem Gönen Bloomberg HT’ye “4.20 seviyesi kırıldıktan sonra artık hareketlerin de fazla hızlı olduğunu görüyoruz. Enflasyondaki tahmini yukarı yönlü devinim fiyatlanıyor. 4.47’ler tepe olarak görülüyor ama rötuş sonrası yine bu bant yukarı yönlü kırılabilir. Merkez Bankası’ndan hamle beklentisi var ama gerçekleşen hiçbir şey yok. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları da piyasalar üstünde baskı yarattı. 2 yıllık tahvil faizi .80’leri geçti. Bunlar TL varlıklar için sıkıntı.

ABD 10 yıllıkları %3.07’ye dayandı. Senaryo biraz aleyhimize çalışıyor. Ama kısa vadede belki rötuş gelebilir. Sonraki süreçte MB’nin ve hükümetin adımları etkili olacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

“DOLAR ENDEKSİNDE YÜKSELİŞ SÜREBİLİR”

Saxo Markets Uluslararası Piyasalar Uzmanı Uraz Çay Bloomberg HT’ye dolar endeksinde yükselişin sürebileceğini söyledi.

Çay, “Dün ABD’de açıklanan perakende satışlar 2. çeyrek büyümesine dair beklentileri güçlendirdi. ABD’nin büyümesinde sorun yok, enflasyon tarafında da ağırbaşlı sorun yok hatta hedefe oldukça yaklaşıldı. Fed’in de rahat devinim alanı var. Dolayısıyla dolarda umumi trendin yukarı devam edeceğini söylemek makul” ifadesini kullandı. Uraz Çay, gelişen memleket piyasalarında baskının süreceğini de anlatım etti.


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir