• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Borsa / Doğru Zamanda Doğru Hisse
dd

Doğru Zamanda Doğru Hisse

Doğru Zamanda Doğru Hisse Senedini Almak?

Yatırım yapacağınız şirket ile ilgili güncel ve geçmiş bütün haberleri www.kap.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

Borsa da işlem gören bütün şirketler jeopolitik gelişmelere ve şirket ile ilgili olumlu/olumsuz bütün haberlere hızlı tepki verdiği için %100 şu zaman alım yaparsam kazanırım şeklinde düşünmek yanlış olur. Kendinizi acaba yarın ne olur?, bugün çok düştü yarın tekrar yükselir mi gibi düşüncelerden kendinizi rahatlatmak için öncelikle aldığınız gün hemen yükselmesini beklemeyin. Bir hisse senedi ne sonsuza kadar yükselir ne sonsuza kadar düşer bunu göz önüne alarak yatırım yapmanız daha doğru olacaktır.

Yatırımcıların kağıdın düşmesi durumunda  zarar da çıkması yada beklemesi için dikkat ettiği bazı etmenler vardır, bunlardan bazıları;

  • Şirket düzenli temettü (kar payı) veriyor mu ? (yatırımcıya güven vermesi açısından dikkat edilen bir etmendir)
  • Bilanço’ da görünen kar/zarar durumu nasıl. Zarar da ise bilanço dönemlerinde baktığınız zaman şirkette iyileşme varmı yani mali durumu düzelme gösteriyormu,
  • Şirket için gelecek olumlu/olumsuz haber akışı yatırımcı için uzun vade ya da kısa vade kar/zarar durumunu ön görmesini sağlayabilir.

 

Borsaya yeni başlıyorsanız sistemi ve işleyişi tam öğrenene kadar (şirkete etki eden haberler, jeopolitik gelişmelere olan tepkisi v.s)  genel bir tabir olan “ihtiyacınız olmadığı tutar” ve “kademeli alım”  ile işlem yapmalısınız. Bunun sebebi borsanın şirket haberleri dışında jeopolitik etkenlere tepkisinin hızlı olmasıdır.

Siz ihtiyacınız olan bir tutar ile yatırım yaparsanız olası şirkete ve jeopolitik gelişmelere bağlı olarak hisse senedinin değerinin düşmesi durumunda ihtiyacınız olan bir para ile giriş yaptığınız için ve hisse senedi aldığınız fiyata gelmediği için zararına çıkış yapmanız gerekiyor. Bu sebeple ihtiyacınız olmayan para ile giriş yaparak zaman kavramını kendiniz için olumlu olarak kullanabilirsiniz. Unutmayın adı üzerinde “borsa bir yatırım aracıdır”..

Kademeli alım ise şirket için olumsuz haber gelmesi durumunda ya da jeopolitik olarak beklenmedik haber gelmesi durumunda şirketin kağıdının değerinin düşmesi halinde  maliyetimizi düşürerek şirketin hissesini yeniden yükselmesini beklerken belirleyeceğiniz tutarlarda tekrar düşük fiyat dan alım yaptığınız için şirketin aldığınız fiyata yani maliyetiniz olan fiyata geldiğinde kar yapmaya başlamış olmanız daha hızlı zarar dan kurtularak daha fazla kar yapmanız anlamına gelir .

Gelen AramalarBORSAEGİTİM

Yazar admin

Check Also

bh

Borsada Hacim Nedir?

Borsada Hacim Nedir? Borsada hacim dneilen birim alış ve satışların toplamına denir. İşlem hacmi, menkul …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir